ANDERS TEGNELL:”İSVEÇ’TE GERÇEK SÜPER YAYICILAR YOK”

İsveç’te sonbaharda artmaya başlayan ve kasım ayında rekor seviyelere ulaşan koronavirüsü yayılması kimi kişilerce “super yayıcılar”ın varlığına dikkat çekilmek istendi. Devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell, “İsveç’te süper yayıcı olayı yok” dedi.

ANDERS TEGNELL:”İSVEÇ’TE GERÇEK SÜPER YAYICILAR YOK”
ANDERS TEGNELL:”İSVEÇ’TE GERÇEK SÜPER YAYICILAR YOK” Admin
Bu içerik 394 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Uzmanlara göre birçok kişi aynı anda enfekte olduğu zaman buna süper yayılan olay deniyor. İsveç Halk Sağlığı Kurumu'na göre, İsveç bu türlerin çoğundan kurtuldu. Devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell, TT'ye verdiği demeçte,”İsveç'te pek böyle bir şey görmedik” diyor.

Nisan ayının başlarında yapılan bir çalışma, tüm korona hastalarının yalnızca yüzde 10'unun enfeksiyonun yayılmasının yüzde 80'inden sorumlu olduğunu gösterdi. Bu tür bir kişiye süper yayıcı denir. Bir süper yayıcı daha sonra tek bir yerde birçok kişiyi enfekte ederse, buna süper yayıcı olay denir.

Devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell, ”Süper yayıcıları durdurmak ya da durdurduğumuzu söylemek ve bunu yapmaktan daha kolaydır, ancak enfeksiyonun meydana geldiği durumları önlemek daha kolaydır. İsveç'te pek görmedik. Salgınlardan (verilerden) topluyoruz ve büyük çoğunluğu epeyce insan içeriyor. Bu nedenle, en azından şu ana kadar gerçek bir ’süper yayılan olayımız’ yok, ancak takip edilmesi gereken önemli bir konudur”  diyor.

Anders Tegnell devamla, ” Eşsiz ya da anlaşışlmaz bir durum oldu. Gällivare'deki patlama buna benzer bir durummuş gibi görünüyor ve Göteborg'un dışında biraz sürüş vardı. Ama gerçekten büyük olanlardan hiçbirine sahip değildik. Bu, enfeksiyon takibini çok önemli kılar, özellikle de geriye doğru izlemeniz ve bir yerden nerede enfekte olduğunuzu anlamaya çalışmanız, böylece enfekte olmuş olabilecek birkaç kişi varsa hızlı bir şekilde derleme yapabilirsiniz, böylece onları uyarabilirsiniz” görüşlerini ileri sürüyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu sürekli olarak uyarılarda bulunuyor. İsveç’te süper yayıcı olduğuna dair birçok açıklama var, ancak Ulusal Halk Sağlığı Kurumu, hastalığın en ufak semptomlarını yaşarlarsa herkesi evde kalmaya çağırıyor.

İsveç TT Anders Tegnell süper yayıcı koronavirüs Gällivare Göteborg Ulusal Halk Sağlığı Kurumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ