PROF. TOM BRİTTON: ”YENİ YILA ARTI BİN ÖLÜMLE GİREBİLİRİZ”

İsveç’te koronavirüs ülkenin büyük bir bölümünde yayılmaya devam ediyor. Bu durum hem hastane vakaları hem de ölümler yeniden artırıyor. Stockholm Üniversitesi matematik profesörü Tom Britton, ”Son dört hafta içinde, yeni vaka sayısı dört katına çıktı ve enfeksiyonu durdurmayı başaramazsak, Aralık ayında yarım milyon vakaya ulaşmış olabiliriz. Ayrıca tavsiyelere uymazsak ’Yeni Yıla’ kadar artı bin kişi ölmüş olabilir” ifadelerini kullanıyor.

PROF. TOM BRİTTON: ”YENİ YILA ARTI BİN ÖLÜMLE GİREBİLİRİZ”
PROF. TOM BRİTTON: ”YENİ YILA ARTI BİN ÖLÜMLE GİREBİLİRİZ” Admin
Bu içerik 440 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

;sveç’te ülkenin farklı bölgelerinde alevlenen daha küçük, yerel küme salgınları, Ulusal Halk Sağlığı Kurumu'nun sonbahardan önce en çok inandığı senaryo oldu. Aynı zamanda birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, ülkenin büyük bölümlerinde genel bir enfeksiyon yayılması görüldü. & büyük bölgede fazlasıyla görülürken, diğer bölgelerde de endişe verici duruma geldi.

Geçen hafta Perşembe günkü basın toplantısında yaz sonrası 18.500 yeni teyit edilmiş korona vakası olduğu açıklandı. Ayrıca Temmuz ayından bu yana en yüksek ölüm oranlarını ortaya çıktı. Biri hariç tüm bölgeler, enfeksiyonda endişe verici bir artış olduğu konusunda uyarıldı. Karin Tegmark Wisell, ”Tavsiyelere uymayı başaramazsak, enfeksiyonu azaltamayız. O zaman sağlık hizmetleri ve ölüm riski üzerinde çok ciddi bir etki görebiliriz” dedi.

İstatistiksel verilere bakıldığı zaman 41 ve 44. haftalar arasında, haftalık yeni vaka sayısı 4.300 vakadan 18.500 vakaya çıktı. Bu, dört haftada dört kattan fazla olduğu görüldü. Bu durum böyle sürer ve uyarıları ciddiye almazsak,  sonuçların çok kötü olacağı uzmanlarca belirtiliyor

Stockholm Üniversitesi matematiksel istatistik profesörü Tom Britton, pandeminin başlangıç günlerinde İsveç'te bulaşma, yayılma ve ölüm oranları için hesaplamalar yaptı. Tahminlerine göre, yeni enfekte olanların sayısı Kasım ve Aralık arasında birkaç yüz bin artabilir, görüşünde olduğunu tv programlarında dile getiriyor.

Prof. Tom Britton Aftonbladet gazetesine ” Şimdi davranışımızda bir değişiklik yapmazsak, yılbaşı itibariyle yaklaşık bin kişi ölebilir. Şimdi frene bastığımıza ve enfeksiyonun yayılmasının yavaşladığına inanıyorum ve umuyorum. Ancak, hafif bir gecikme olduğu için hastane sayıları ve ölümler birkaç hafta artmaya devam edecek.” açıklamasını yapıyor.

İsveç’te genel olarak on bölge halkı, sosyal etkinliklere gitmemeye, sadece kendi evlerinde sosyalleşmeye ve alışveriş merkezleri, mağazalar, hamamlar ve müzeler gibi halka açık kapalı ortamları ziyaret etmekten kaçınmaya çağıran daha katı yerel kyönetimler kararlar aldı. Ancak Uppsala ve Stockholm'deki doktorlar bunun yeterli olmadığını söylüyorlar.

İsveç koronavirüsü yayılma Ulusal Halk Sağlığı Kurumu Karin Tegmark Wisell Prof. Tom Britton istatistik dört katı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ