STOCKHOLM VE GÖTEBORG’DA YAŞLI BAKIMEVLERİNE ZİYARETLER YASAKLANDI

Başbakan Stefan Löfven bugün Sosyal İşler Bakanı Lena Hallenger ile birlikte saat 16.10 düzenlediği basın toplantısında alınacak yeni önlemleri anlattı.

STOCKHOLM VE GÖTEBORG’DA YAŞLI BAKIMEVLERİNE ZİYARETLER YASAKLANDI
STOCKHOLM VE GÖTEBORG’DA YAŞLI BAKIMEVLERİNE ZİYARETLER YASAKLANDI Admin
Bu içerik 744 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

Hükümet adına konuşan Başbakan Stefan Löfven son aylarda “büyük salgına” dnüşen ve “ikinci dalga” olarak da adlandırılan koronavirüsünün yayılma hızının salgına dönüşmesi üzerine alınacak yeni önlemleri basın toplantısında analttı. Başbakan Löfven, “Pek çok İsveöli geviemeye başladı” diyerek önlemleri umursamayanları çmalı bir biçimde eleştirdi.

Yeni önlemlere göre Stockholm ve Göteborg’daki tüm yaşlı bakımevlerine yapılan ziyaretler belli bir tarihe kadar yasaklandı.

Restoranlar 20 kasıma kadar saat 22.00’den sonra içki satışını durduracaklar.

Stefan Löfven, “Bu nedenle hükümet şimdi akşam 22.00'den sonra restoranlarda, tavernalarda, barlarda, gece kulüplerinde ve öğrenci barlarında alkol satışını yasaklayarak daha da sıkılaştırmak istiyor. Karar, İsveç Ulusal Halk Sağlığı Kurumu ile istişare halinde alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Başbakan devamla, “Bunlar genel ipuçları değildir, ancak bu ipuçları geçerli olanlardır. Birçoğu onları takip etmektedir, ancak hepsi değil” dedi.

Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren ise hükümetin alkol yasasını desteklediğine değinerek, “Şu andaki durum daha fazla sürdürülemez. Vücuttaki alkol ile mantıklı hareket etmeyi kaybetmek ve kısıtlamaları unutmak da daha kolaydır.” görüşünü dillendirdi.

Önerilen yeni önlemin bir sonucu, restoranlar daha erken kapandığından daha fazla insanın ev partilerini seçebileceklerdir. Bu da bir risk oluşturmuyor mu, yönündeki bir soruya Başbakan, “Sorumsuzluktur, buna katkıda bulunmamak hepimizin sorumluluğudur. Evde daha büyük daha çok içki depolamak pervasızlık” diyor.

Başbakan, kısıtlamayı telafi etmek için restoranlara artık ek destek olup olmayacağı sorusundan dolayı, hükümetin yalnızca birkaç gün önce uzatılmış destek önerdiğini söyledi. Alkol yasağı önerisinin 20 Kasım'dan Şubat ayı sonuna kadar uygulanması öneriliyor.

İsveç Hükümeti Başbakan Stefan Löfven Sosyal İşler Bakanlığı Lena Hallengren Stockholm Göteborg Yaşlı Bakımevi Alkol yasak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ