BAKAN LENA HALLENGREN: ”İKİNCİ DALGA DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDEN DAHA GÜÇLÜ OLDU”

Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren sonbaharda başlayan ve ikinci dalga olarak adlandırılan aşırı koronavirüsü yayılmasını değerlendirerek: ”İkinci dalga, düşündüğümüzden daha güçlü oldu” dedi.

BAKAN LENA HALLENGREN: ”İKİNCİ DALGA DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDEN DAHA GÜÇLÜ OLDU”
BAKAN LENA HALLENGREN: ”İKİNCİ DALGA DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDEN DAHA GÜÇLÜ OLDU” Admin
Bu içerik 738 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te 31 Ocakta görülen ilk vaka ile gündeme gelen koronavirüsü Mart ve Nisan aylarında yükselişe geçmiş, mayıs ayında tekrar düşüşe yaz aylarında en düşük seviyesini korumuştu. Sonbaharla birlikte Eylül ayının ortalarından itibaren tekrar salgın halini almaya başlayan virüs, ekim ve kasım aylarında her gün rekor kırmaya devam ediyor.

Cuma gün 5 990 yeni vaka ve 42 ölümle sonbaharın en yüksek oranını olarak kayıtlara geçmişti. Bu durum değerlendiren Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren; ” İkinci dalga, düşündüğümüzden daha güçlü oldu” diyerek virüsün yayılmasındaki çaresizliği dillendirmiş oldu.

Koronavirüsü İsveç'in hemen hemen tüm bölgelerinde artıyor. Enfeksiyonun yayılma hızı Finlandiya'dakinin on katı, Norveç'tekinin dört katı ve Danimarka'dakinin iki katı olarak kendisini belli ediyor. Bu durum, Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya ve diğer Avrupa ülkelerinde de farklı değil.

Aftonbladet gazetesine konuşan Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren, ” Bu karşılaştırmayı yaptığınızı anlayabiliyorum, ancak Avrupa'ya bakarsak, daha yüksek bir enfeksiyon yayılmasıyla farklı göründüğü farklı bir duruma sahip olduğumuzu akılda tutmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Kuzey komşularımızdan neden farklı olduğumuzu ama diğerlerinden farklı olmadığımızı söylemek zor. Kimsenin buna bir yanıtı olduğunu sanmıyorum” ifadelerini kullanıyor.

Aftonbladet, Sonbahardan önce, İsveç Ulusal Halk Sağlığı Kurumu, yerel küme salgınlarının olmadığı yeni bir dalgaya inanmadıkları bir senaryodan yola çıktı. Hükümetin bile inandığı bir şeydi. Ama bunun yerine, ülkenin büyük bölgelerine yayıldı. Bu değerlendirme yanlış çıktı. Bunun yerine prensip olarak tüm ülkede ikinci bir enfeksiyon dalgası haline geldi. Bu durum, sonbaharda gelen  korona dalgasına hazırlığınızı nasıl etkiledi?

Bu soruya Bakan Hallengren, ” Ülkenin büyük bölgelerinde çok daha güçlü ve daha hızlı bir enfeksiyon yayılması var. Ancak küme enfeksiyonu, birçok ülkenin sahip olduğu bir yaklaşımdır ve bu, farklı bölgelerin farklı şekilde etkilendiğini ve enfeksiyonu test edip izleyerek ve enfeksiyonun olduğu yerde yenerek onları alt ettiğinizi ve bizim yapmak istediğimiz bir yaklaşım olduğu anlamına gelir” diye yorumladı.

İsveç sonbaharda gelebileceği varsayılan ikinci dalga konusunda iyimser bir tutum izledi. Buna ilişkin önlemleri almakta yetersiz kaldı. Bugün toplu testleri bile tam olarak gerçekleştiremeyecek bir yığılma karşısında vatandaşlarına  uymaalrı gereken önlemleri sıkılaştırmakla işi idare etmeye çalışıyor, denebilir. Yeni vakalarda son bir aydır her gün yeni bir rekor kırılıyor. Son on gündür ölüm oranlarında da artışlar kendini gösteriyor.

İsveç koronavirüsü ikinci dalga Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren Aftonbladet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ