BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN YAŞLI BAKIMEVLERİNE YÖNELİK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Başbakan Stefan Löfven, hükümet adına saat 16.30’da yeni bir basın toplantısı düzenledi. Toplantının amacı yaşlı Bakımevlerinde alına ve alınacak önlemlerle iligi olduğu belirtilmişti.

BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN YAŞLI BAKIMEVLERİNE YÖNELİK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN YAŞLI BAKIMEVLERİNE YÖNELİK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ Admin
Bu içerik 559 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Hükümet adına konuşan Başbakan Stefan Löfven, ” Sevilen insanlar çocukları yanlarında ve hayat arkadaşları yanlarında olmadan öldüler. Yanında kimse olmadan. Aynı zamanda daha sıradan ama yine de ağır olan yalnızlıktır ve planları altüst eder. Bunlar, korona salgını tarafından sert bir şekilde etkilenen sevilen bir ülkenin hikayeleri… Düşünceli bir adam, bakım evlerinde ebeveynini ziyaret ettiğinde enfekte olmadığını düşünebilir. Bir eşin, ister erkek -ister kadın olsun huzurevlerini ziyaret etmesi mümkün olmaldır. Ne yazık ki, şimdi bir yasaklama emri getirebilmeye ihtiyaç var. Hükümet, gerektiğinde uygulanmasını istiyor. Huzurevleri bir insanın evi, kendi konaklamanızdır - sizin evinizdir. Misafir kabul etmenize izin verilmeyeceğine karar vermek çok geniş kapsamlı bir adımdır. Bazen bu tür kısıtlayıcı eylemler gereklidir. Genellikle insanların hayatları tehlikede olduğu zaman. Her insan kendi insanına ve ülkemize karşı görevini almalıdır” değerlendirmesini yapıyor.

Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengern de, ” Bu, faaliyetlerin devam etmekte olan enfeksiyon kontrol çalışması ile bitmesi gerektiği şeklinde yorumlanmamalıdır. Tam aksine. Devam etmesi gereken bir iştir. Bir sınırlama emri hafife alınmamalıdır. Enfeksiyon kontrolü, yaşam ve sağlık ile sevdiklerinizle tanışabilme ihtiyacı arasındaki dengedir” ifadelerini kullanıyor.

İsveç Halk Sağlığı Genel Müdürü Johan Carlson, ” Ziyaret yasağı, enfeksiyonun yayılmasına neden olan problemlerle başa çıkmanın yerini tutmamalıdır. Belediyeler, bölgeler ve işletmelerin büyük sorumluluğu var” diyor.

Basın sorularına yanıt veren Bakan Hallengren, ”Bu araca ihtiyacımız olduğunu vurgulamak önemlidir. Aynı zamanda ihtiyaç duyulan ve alınan diğer tüm önlemlerin yerini almaz. Enfeksiyonun yayılmasının artmaya devam ettiği bir durumdayız. Bu, doğru zamanda doğru eylemdir. Devletin sürekli olarak işaret ettiği şey budur. Bu bahar, ulusal bir ziyaret yasağı vardı ve o zamanlar yaşlı bakımının covid-19 için bugün olduğundan daha az donanımlı olduğu da söylenmelidir. Birkaç ay önce bazı huzurevlerini ziyaret edecek vaktim vardı. Daha sonra bir ağız koruyucum ve vizörüm vardı. Yaşlı barınma girişimlerini güvenli bir şekilde etkinleştirmek mümkün olmalıdır” diyor.

Başbakan Löfven’e toplantılar için 8 kişilik bir gruba izin verilmesine ilişkin soruya, ”Karar yarın verilecek ve istişare yanıtlarını aldık ve kararı verene kadar hazırlayacağız.”

İsveç Halk Sağlığı Genel Müdürü Johan Carlson’a yönetilen ağız maskesi hakkında ”İnsan kime güvenecek” yönlü soruya ise, ” İsveç Bilimler Akademisi konuyla ilgili teorik bir inceleme yaptı. Salgın konusunda herhangi bir pozisyon alınmadı. Bunu daha detaylı incelememiz gerekiyor, ancak temelde İsveç Bilimler Akademisi bunun için temel önkoşullara sahip” değerlendirmesini yapıyor.

İsveç Başbakan Stefan Löfven Yaşlı Bakımevleri Basın Toplantısı Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren İsveç Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdür Johan Carlson Ağız Maskesi ziyaret yasak koronavirüsü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ