İSVEÇ HÜKÜMETİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNE YATIRIM PLANLIYOR

Hükümet ortağı Çevre Partisinden Finans Piyasaları Bakanı olarak görev yapan Per Bolund yaptığı açıklamada 2020 -2022 arasında 1 161 rüzgar türbini inşa edeceklerini söyledi. Bu türbinlerin inşa edileceği bazı bölgelerde protesto hareketleri başladı.

İSVEÇ HÜKÜMETİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNE YATIRIM PLANLIYOR
İSVEÇ HÜKÜMETİ RÜZGAR TÜRBİNLERİNE YATIRIM PLANLIYOR Admin
Bu içerik 737 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI  

Rüzgar türbinlerinin sayısı son on yılda üç katından fazla arttı ve yabancı yatırımcılar kârlı iş olarak gördükleri için İsveç'e akın ediyorlar. Bazı uzmanlar İsveç'in enerji üretimindeki Çin menfaatlerine dikkat çekiyorlar. Ancak hükümet ortağı Çevre Partisi Eşbakanı ve Finans Piyasaları Bakanı Per Bolund ise, aynı görüşte değil ve mülkiyet yapılarıyla ilgili herhangi bir risk görmüyor: ”Yenilenebilir enerjiyi genişleterek yurtdışına daha az bağımlı hale geliyoruz” değerlendirmesini yapıyor.

Hükümete göre, tamamen yenilenebilir bir elektrik üretimine geçiş için rüzgar enerjisine büyük ölçekli yatırım yapılması gerekiyor. Bu projeyi yaşama geçirmek için  belediyelerin rüzgar enerji vetosunu kaldırmak istiyor. Çünkü bu tür bir vetonun birçok projeyi durduracağı düşünülüyor. Rüzgar türbinlerinde yaşanan hızlı genişleme, birçok yerde problemli bir sorun haline geldi.

Yerel protesto hareketlerinden birine liderlik eden 72 yaşındaki rahip Arne Söderbäck, "Tanrı'nın yarattığı doğaya bir tecavüz" diyor. Yakın zamanda kasabadan rüzgar enerjisi üzerine bir tartışma programını yöneten İsveç Televizyonu (SVT) muhabiri Janne Josefsson, ”Malung'da buna benzer bir şeyi hiç görmedim” diyor.

Mariestad belediye meclis üyesi Ilımlı Muhafazakar Partili Johan Abrahamsson, ”Hükümet rüzgar enerjisini zorlamak isterse, Stockholm'un şehir merkezindeki üç tesisini havaya uçurabilirim” tehdidini savuruyor.

İsveç Finans Piyasaları Bakanı Per Bolund Rüzgar Türbini SVT Rahip Arne Söderbäck Malung Mariestad Ilımlı Muhafazakar Parti Johan Abrahamsson protesto
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ