İSVEÇ’TE ZORUNLU EĞİTİMİN 5 YAŞINDA BAŞLAMASI ÖNERİLDİ

İsveç, bir öneriye göre 5 yaşından itibaren zorunlu anaokulunu başlatmayI planlıyor. Teklif yasalaşırsa 2023 yılı sonbahar döneminden itibaren eğitimde zorunlu yaş sınırı 5 yaşına inmiş olacak.

İSVEÇ’TE ZORUNLU EĞİTİMİN 5 YAŞINDA BAŞLAMASI ÖNERİLDİ
İSVEÇ’TE ZORUNLU EĞİTİMİN 5 YAŞINDA BAŞLAMASI ÖNERİLDİ Admin
Bu içerik 800 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

Eğitim Bakanı Eğitim Bakanı Anna Ekström TT’ye verdiği demeçte, ”Stockholm Belediyesi okullar eski şube müdürü ve araştırmacı Lotta Edholm'un hazırladığı rapor ve sunduğu teklifi görmek için sabırsızlanıyorum. Şu anda hükümetimize teslim edilmiştir” diyor.

Araştırmacı Lotta Edholm, belediyelerin sosyal yardım faaliyetleri yürütmesinin yanı sıra çocuklarının daha iyi İsveççe öğrenmek için anaokuluna ihtiyaç duyan çocukların doğrudan kaydını yaptırmasını ve beş yaşından itibaren zorunlu anaokuluna gitmesini önermektedir.

Stockholm Belediyesi eski okullar şube müdürü ve araştırmacı Lotta Edholm, ”Bugün zorunlu eğitim 6 yaşında başlıyor. Bunun 5 yaşından itibaren olması gerektiğine inanıyoruz. Ancak okul öncesi eğitimde olduğuna ve okul öncesi müfredata dayandığına inanıyoruz” açıklamasını yapıyor.

Teklife göre, beş yıldan az bir süredir İsveç'te bulunan veya ebeveynleri ülkede daha az bir süredir bulunmuş olan yeni gelen çocukların da doğrudan kayıt ettirilmesi gerekiyor.

İsveç'te yabancı doğumlular arasında çocukların yüzde 83'ü anaokuluna gidiyor - bu oran yerli doğumlular arasında yüzde 95 düzeyinde bulunuyor.

Edholm, ”Okul öncesi eğitimine en çok ihtiyaç duyan çocukların en azı oradalar” diyor. Yeni düzenlemelerin 2023 sonbahar döneminde yürürlüğe girmesi planlanıyor.

İsveç Zorunlu eğitim Anaokulu Lotta Edholm Eğitim Bakanı Anna Ekström
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ