İSVEÇ’TE İLK KEZ VİZONLARDAN VİRÜS BULAŞMASI GÖRÜLDÜ

İsveç’in doğu bölgesi Blekinge’deki Sölveborg yerleşim yerinde bir vizon çiftliğinde 8 kişinin covid-19 virüsü kaptığı saptandı. Bu durum doktaorların rutin incelemesinde ortaya çıktı. Vizonlardan da insanlara bulaşan Covid-19 virüsü daha önce Danimarka’da görülmüş ve tüm vizonlar itlaf edilmişti.

İSVEÇ’TE İLK KEZ VİZONLARDAN VİRÜS BULAŞMASI GÖRÜLDÜ
İSVEÇ’TE İLK KEZ VİZONLARDAN VİRÜS BULAŞMASI GÖRÜLDÜ Admin
Bu içerik 536 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Blekinge Bölgesi enfeksiyon kontrol doktoru Bengt Wittesjö, "Enfeksiyon izleme görüşmesi sırasında, Sölvesborg'da yaşayan herkese vizonlarla teması olup olmadığını soruyoruz," diye raporunda yazıyor. İsveç'te, olası bir mutasyona uğramış virüsün vizonlarda yayılmasını önlemek için çok daha hafif önlemler alınıyor. Bu önlemlerden biri de Sölvesborg'da yoğun olarak bulunan vizon çiftliklerinde covid-19 ile enfekte olduğu tespit edilen tüm kişilere vizonlarla temas edip etmediklerinin sorgulaması yapılıyor.

Enfeksiyon kontrol doktoru Bengt Wittesjö, "Bu, vizon ile enfekte oldukları anlamına gelmiyor, başka olasılıklar da var" diye belirtiyor. Sonuç olarak, şu anda sekiz kişi, vizonlardan insanlara geçen olası bir mutasyona uğramış virüs için araştırılıyor. Vaka sayısı bir haftadan kısa bir süre içinde üç kişi arttı.

Expressen’in haberine göre Şu ana kadar ülkenin 40 civarında vizon çiftliğinden 13'ünün covid-19 ile enfekte olduğu doğrulandı. Bunlardan üçü geçen hafta ortaya çıkmıştı. Mutasyona uğramış virüs riski nedeniyle, İsveç Tarım Kurumu ülkedeki tüm vizon çiftlikleri için kısıtlamalar getirdi. Bunlar, nakliye, vizon çiftliklerine ziyaretler için katı kurallar ve enfeksiyon şüphesi olan kişilerin vizonların yakınında kalmaktan kaçınması gerektiği biçiminde haberdar edildi.

İsveç Blekinge vizon çiftliği Covid-19 Sölvesborg Enfeksiyon doktoru Bengt Wittesjö Tarım Kurumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ