STOCKHOLM’DA GRİP AŞISI TÜKENDİ

İsveç’te sonbahar havalarının ılıman bir şekilde devam etmesi ve koronavirüsü nedeniyle grip aşısı sezonun açılmasıyla genellikle 50 yaş ve üstü aşı olmak için merkezlere akın ettiler. Bu durum kısa sürede aşı stoklarının erimesine yol açtı. Stockholm Bölgesinde grip aşısı tükendi.

STOCKHOLM’DA GRİP AŞISI TÜKENDİ
STOCKHOLM’DA GRİP AŞISI TÜKENDİ Admin
Bu içerik 399 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te kış mevsimine girerken başlayan aşı mevsimi şimdiye kadar sorun yaratmamıştı. Bu yıl korona salgını halkın gözünü genellikle de 50 yaş ve üstünü oldukça tedirgin etti. Kasım ayı başlarında başlayan aşılama sürecini takip eden üç hafta içerisinde grip aşının Stockholm ilinde tükendiği açıklandı. Sağlık ocakları ve aşı merkezleri önceden ayırdıkları saatleri iptal ettiklerini ve zaman ayırtma hattını kaapttıklarını duyurdular.

Sağlık ocağı doktorlarından birisi basına verdiği demeçte, “Korona pandemisi nedeniyle Stockholm Bölgesi'nin risk grupları için yeterli olacak kadar aşı almamış olmasının dikkat çekici olduğunu düşünüyorum. Dolaysıyla Bu durumda çok hasta olabilecek insanlar var. Önlenebilecek bir durum için her hastaneye yatış, şu anda, hâlâ covid-19 hastalarıyla dolu olduğu unutulmamalıdır. Aşı çok önemlidir” değerlendirmesini yapıyor.

Stockholm Bölgesi'ndeki Sağlık ve Tıbbi Bakım İdaresi'nde bölüm başkanı Magnus Thyberg, “Dozların bölge tarafından aşı için ücret alan özel aktörlere satılmıyor. Bu özel aktörler bölgelerin anlaşmalarının dışında ek olarak aşı da satın aldılar. Aşı stokunun tükenmesi bir risk, eğer bir risk grubundaysanız ve hastalanırsanız, aksi halde düşündüğünüzden daha fazla hasta olabilirsiniz” ifadelerini kullanıyor.

Basına yasıyan haberlere göre Stockholm ve diğer bölgeler için aşının ancak ocak ayı başlarınmda tekrar aşılanmaya başlalanabileceği yönündedir.

Stockholm grip grip aşısı Sağlık Ocakları Sağlık ve Tıbbi Bakım İdaresi Magnus Thyberg
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ