GÄVLE TEKESi YERiNE KONULDU

İsveç’te Noel günlerinin tanınmış meşhur Gävle Tekesi bugün akşam saatlerinde Saray Meydanı’ndaki yerini aldı. Bu yıl korona nedeniyle açılış yapılması ve halk eğlencesi düzenlenmedi. Gävle Tekesi her yıl yakma girişimlerine maruz kalmasıyla da tanınıyor.

GÄVLE TEKESi YERiNE KONULDU
GÄVLE TEKESi YERiNE KONULDU Admin
Bu içerik 939 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Stockholm’un 160 km kuzeyinde bulunan Gövle Bölgesi Noel dönemlerinde ”Tekesi”yle gerek iç turizmin gerekse dış turizmin odağı konumöunda bulunuyordu. Kısaca ”Gävle Tekesi” olarak bilinen figür 1966 yılından bu yana kent merkezinde Saray Meydanı’na açılış töreni ve halk eğlencesiyle konuyordu.

Gävle Tekesi ahşap bir çerçeve üzerinde samandan yapılıyor. Üç ton ağırlığında, 13 metre yüksekliğinde ve yedi metre uzunluğundadır.

Teke ilk kez 1966'da yapıldı. Ticareti canlandırmak için büyük bir hasır teke fikrini ortaya atan reklamcı Stig Gavlén ve kardeşi Jörgen'di. Teke, hasar görmeden kalmasına izin verilenden daha fazla kez yakıldı. En az yedi kez saldırıya uğradı.

1976'da bir raggar arabası tekeyi kırdı ve 2009'da web kameraları bir hacker saldırısında devre dışı bırakıldı, böylece onu yakanlar resmen yakalanmadı. Bir zamanlar Gävle'yi ziyaret eden bir Amerikalı tarafından yakılmıştı. Birkaç kez, failler tutuklanabilmiş ve zarardan mahkum edilebilmiştir. Ceza hem hapis hem de para cezası oldu.

Geçen Noel ve Yeni Yıl hafta sonu, teke üst üste üçüncü yıl zarar görmeden hayatta kaldı - yeni bir rekor. Gävle Tekesi’nin yapımı için, 5 metrelik 56 hasır paspas, 1.600 metre ip, 1.200 metre ağaç, 50 metre kumaş ve 1.000 çalışma saati gerektiriyor.

Gävle Belediyesi turizmden sorumlu Rebecca Steiner, ”Tekenin suikastlarla ünlendiğini biliyoruz, ancak şimdi zaten tanınıyor ve bir marka. Teke dostlarıyla yine de korumaya devam edeceğimizi umuyoruz” diyor.

İsveç Stockholm Gävle Gävle Tekesi Gävle Belediyesi Saray Meydanı Rebecca Steiner turizm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ