İSVEÇ’TE KORONA VAKA SAYISI 300 BİNE YAKLAŞTI

İsveç’te koronavirüsü vaka sayısı aşağıya çekilemiyor. Son dört gün içinde yeni vaka sayısı 18 820 kişi olurken 133 kişi de yaşamını yitirdi. Bu da günlük ortalama 4705 yeni vaka anlamına gelirken ölümlerde de 33,25 olarak kayıtlara işlendi. Genel toplmada 297 732 vaka, 7 200 ölüm ve hastanelerde de 3 459 kişi tedavi görüyor ve bunların 253 Yoğun Bakım Ünitelerinde bulunuyor.

İSVEÇ’TE KORONA VAKA SAYISI 300 BİNE YAKLAŞTI
İSVEÇ’TE KORONA VAKA SAYISI 300 BİNE YAKLAŞTI Admin
Bu içerik 485 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç koronavirüsü salgınında ağır bedel ödüyor. İsveç Halk Sağlığı Kurumu bugün düzenlediği basın toplantısında gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. sveç Halk Sağlığı Kurumu Daire Başkanı Karin Tegmark Wisell, “Neredeyse 2 ayda yakaladığımız dik yükselişi, 45-46. haftalarda da dik bir yükselişi görüyoruz. Önümüzdeki haftalarda vaka sayısında bir yavaşlama gördük. İsveç'teki plato aşamasına yaklaşıyor gibiyiz. Bölgelere göre bu rakamların altında farklılıklar var. Şu anda İsveç'te toplamda neredeyse 300.000 rapor edilmiş vaka var. 100.000 ülke sakini başına bildirilen toplam vaka sayısı, ulusal düzeyde 696 vakadır” diyerek, görüşlerini açıkladı.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Daire Başkanı olan Karin Tegmark Wisell, vaka sayısı açısından bazı seçilmiş bölgeler hakkında da; “Skåne Bölgesinde ortalamadan yukarı doğru devam ettiğini görebilirsiniz. Son haftalarda artan sayıda bildirilen vaka ve son 2 ayda bir artış var. Bölgede bildirilen toplam 36.469 vaka var. Skåne'de 100.000 kişi başına toplam vaka sayısı, ülkenin geri kalanından daha yüksektir. Ayrıca, Sörmland Bölgesinde toplam 6.559 vaka bildirildi. Burada da vaka sayısının neye benzediğine göre bölgeler arasında büyük farklılıklar görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında konuşan kurumun baş hukukçusu Bitte Bråstad ise, “Genel tavsiyemizi gözden geçirdim ve hafta sonları öncesinde bazı sıkılaştırmalar ve açıklamalar yaptım. 14 Aralık'ta yürürlüğe giriyorlar. Önceden keskinleştirmek kişisel sorumluluktur. Herkesin başkalarına bulaştırmaktan nasıl kaçınılacağını düşünme görevi vardır. Risk gruplarına özellikle dikkat etmelidirler. Semptomlar görüldüğünde evde kalmaya devam etmeli ve ellerinizi yıkamalısınız. Başkalarıyla tanışırken nasıl yapılacağını da ekliyoruz. Yakın temaslarını sınırlayın, küçük bir daire içinde sosyalleşin. Noel ya da başka bir tatil sırasında başka biriyle tanışacaksanız, enfeksiyon kontrolü için güvenli olması gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız. Tercihen açık havada ve olabildiğince az ve birbirinizden uzak durun ve tıkanıklığı önleyin. Sıkışık alanların ve birçok insanın olduğu yerde olmamayı hatırlamak önemlidir” değerlendirmesini yaptı.

İsveç Sivil Savunma ve Hazırlık Dairesi Danışmanı Svante Werger; “Enfeksiyonun yayılmasının hız kazandığı ve daha katı kısıtlamalar ve öneriler getirildiği son aylarda insanların tutum ve davranışları nasıl değişti? Bunu, diğer şeylerin yanı sıra, Kantar / Sifo'nun Mart ayından bu yana düzenli olarak yürüttüğü anketlerle takip ediyoruz. Son rapor birkaç gün önce geldi, msb.se adresinde mevcut. Raporda, bir ay önceki raporla ilgili bazı farklılıklar görebiliyoruz. Salgının ele alınmasına olan güven biraz azaldı. Hem ekonomi, refah hem de sağlık sisteminin hastalara bakma kapasitesi açısından pek çok alanda insanların endişelerinin arttığını görüyoruz. Aynı zamanda bir ay öncesine göre geleceğe dair biraz daha olumlu bir inanç görüyoruz. Muhtemelen aşı konusunun umut verici görünmesi gerçeğiyle bağlantılı. Artık daha fazlası aşı olmaları gerektiğini söylüyor, daha azı yan etkiler konusunda endişeli” diyor.

Başbakan Stefan Löfven, koronavirüsün İsveç’in geleneksel Noel Kutlama’larına büyük darbe indirdiğini söyleyerek, “Noel kutlamalarında 8 kişnin üzerine çıkmayın” uyarısını yineledi.

Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren ise, “Koronada gelinen son durum İsveç için çok ciddi boyuttadır” açıklamasını yaptı.

İsveç koronavirüsü salgın İsveç Halk Sağlığı Kurumu Karin Tegmark Wisell Bitte Bråstad Säväl Savunma ve Hazirlik Dairesä Svante Werger Stefan Löfven Lena Hallergren
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ