TEGNELL, ”İSVEÇ’TE KORONAVİRÜSÜ YAYILMASINDA GÖÇMENLERİN ROLÜ BÜYÜK”

İsveç’te pandemi konusunda farklı görüşler ortaya atılırken İsveç Halk Sağlığı Kurumu epidemiyologlarından Anders Tegnell'e göre İsveç'in ölü sayısının öteki İskandinav ülkelerinden farklı olmasını, kısmen göçmenlerin covid-19 tarafından fazla bir şekilde etkilenmiş olmasından kaynaklandığını iler sürüyor. Göçmenlerin rolünün büyük olduğunu vurguluyor.

TEGNELL, ”İSVEÇ’TE KORONAVİRÜSÜ YAYILMASINDA GÖÇMENLERİN ROLÜ BÜYÜK”
TEGNELL, ”İSVEÇ’TE KORONAVİRÜSÜ YAYILMASINDA GÖÇMENLERİN ROLÜ BÜYÜK” Admin
Bu içerik 1513 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Norveç Enfeksiyon Koruyucu Hekimlik Genel Müdürü Frode Forland, epidemiyolog Anders Tegnell’e karşı çıkıyor ve ”Bu Açıklama şimdi çok dikkat çekici birresmini veriyor. Bunun tam bir açıklama yöntemi olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullanıyor.

Tegnell, ”Çok bariz olan bir dizi farklılık vardır. Bu ülkeler nispeten düşük nüfuslu ve daha az nüfusa sahip ülkelerdir. Birçok ülkede çok aktif olan küçük göçmen grupları bulunuyor. Dolayısıyla, aramızda bir takım farklılıklar var ve bu bizi daha çok Avrupa'daki ülkeler gibi yapıyor” diyor

Anders Tegnell daha sonra Aftonbladet gazetesinde "aktif" talihsiz bir sözcük seçimi olduğunu, ancak yabancı doğumlu insanların virüs tarafından İsveç nüfusunun diğer bölgelerine göre daha fazla etkilendiğini açıkladı. İsveç Halk Sağlığı Kurumu'ndaki uzmanlar, "sosyo-ekonomik açıdan daha savunmasız bir durumda yaşayan insanlar arasında hastalanma riskinin daha fazla olduğunu" açıkladılar.

Norveç Enfeksiyon Koruyucu Hekimlik Genel Müdürü Frode Forland, İsveçli meslektaşıyla kısmen aynı fikirde. ”Norveç'te bile göçmenler virüsten daha fazla etkilendi” diyor.

Fakat Forland yine de, ”Tam bir açıklama olduğunu düşünmüyorum ama önemli bir tema. Norveç'te, Anders Tegnell'den İsveç'te göçmenlerin özellikle ağır darbe aldığına dair erken bilgi aldık, bu da dikkatleri bu gruplara çekebileceğimiz anlamına geliyordu. Ayrıca Norveç'te, grup enfeksiyonu, hastane bakımı ve ölümler açısından fazlasıyla temsil edildi. Bu ortamlarda iyi iletişim kurmak için çok çalıştık” yönünde görüşlerini ifade ediyor.

İsveç İstatistik ve Norveç İstatistik otoritelerine göre, İsveç aynı zamanda Norveç'in yaklaşık yüzde 15'ine kıyasla neredeyse yüzde 20 ile biraz daha büyük bir yabancı doğumlu oranına sahip olduğunu belirtiyorlar

Frode Forland, ”Toplamda, İsveç'te Norveç'ten biraz daha fazla göçmen var, bu bir açıklama olabilir. Fakat göçmenler damgalanmamalı, ancak göçmenler arasındaki enfeksiyonu sınırlandıran önlemler bulmak için bu konuda açıkça konuşmalıyız, çünkü en savunmasız olanlar onlar” yorumunu yapıyor.

İsveç koronavirüsü epidemiyolog Anders Tegnell göçmenler Norveç Frode Forland Norveç Koruyucu Hekimlik İskandinav ülkeleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ