İSVEÇ’TE KORONADA YENİ VAKA SAYISI REKOR KIRDI

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun bugünkü basın toplantıdısnda son 24 saatte yeni vakada en yüksek sayıya ulaşıldı. Yen vaka sayısı 7 935 kişiyle rekor kırdı. Yaşamını yitirenler 58 artışla 7 354 olurken vaka sayısıda 312 728’e yükseldi. Hastanelerde 3 574 kişi tedavi görürken bunlarda 260 tanesi yoğun bakım ünitelerinde bulunuyor.

İSVEÇ’TE KORONADA YENİ VAKA SAYISI REKOR KIRDI
İSVEÇ’TE KORONADA YENİ VAKA SAYISI REKOR KIRDI Admin
Bu içerik 429 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te koronavirüsünde son durumlar korkutucu boyutlara ulaştı. Sağlık kurumları toplum için çok endişe verici açıklamaalrını yapıyorlar. Son 24 saatte 7 935 yeni vaka görülürken 58 kişi de yaşamını yitirdi. Hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde de 260 hasta acil tedavi görüyor.

Koronavirüsünde gelinen noktaya bakıldığı zaman 312 728 vaka, 7 354 ölü ve hastanelerde 3 574 kişi yoğun bakım altında bulunuyor. Stockholm Bölgesindeki hastanelerin yoğun bakım servisileri kapasitenin üzerine çıkmış durumda bulunuyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Daire başkanı Karin Tegmark Wisell,” İsveç: Son iki ayda önemli bir artış yaşadığımızı görüyoruz. Son haftalarda artış biraz daha düşük oldu. Ancak ülkede çok sayıda vaka var. 100.000 kişi başına düşen toplam vaka sayısı 727 vakadır. Farklı bölgelerde çok çeşitlilik var, bazı bölgelerde ulusal olarak gördüğümüz gibi artış var, bazılarında daha istikrarlı bir tablo var. Son haftalarda ek bölgeler azaldı” diyor.

Karın Tegmark Wisell genel olarak devamla şöyle söyledi: Durum, meydana gelen gelişmeyi iyi temsil ediyor, örneklemenin sabit bir resmine sahibiz. Geçen hafta, 260.000'den fazla kişi örneklendi ve bunların yüzde 14'ü pozitif çıktı. Bu, bir önceki haftaya göre hafif bir artış.

- Pozitif örnekler açısından da bölgeler arasında farklılık göstermektedir.

- Yoğun bakımda toplamda keskin bir artış var, yukarı doğru devam ediyor. Yoğun bakım (IVA) ile tedavi edilen vakalar açısından bir birikimimiz var. Son üç haftanın güvenilir verileri yok. İva'da covid-19'lu 3.500'den fazla kişiye bakılıyor.

- Haftalık ölüm sayısına bakarsak, bir gecikme görüyoruz. Tıpkı vaka ve IVA bakıcılarının sayısında olduğu gibi, son haftalarda ve ölümlerde ay sayısında artış görüyoruz. Tam raporlamayı aldığımızda yığınların artmasını bekliyoruz.

-- Durumu çok endişe verici olarak nitelendirebiliriz.

Devlet Tıbbi Ürünler Kurumu Başkanı Veronica Arthurson ise yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi:

- Günümüzde yeni ilaçların onaylanması neredeyse her zaman, Devlet Tıbbi Ürünler Kurumu’nun katıldığı, araştırdığı ve onayladığı bir AB ortak prosedürü ile gerçekleşmektedir. Aşılar dahildir.

- COVID-19 aşılarını onaylarken, yetişkinler ve yaşlılar için covid-19'a karşı nasıl koruma sağladıklarına dair iyi bir fikre sahip olacağız. Nispeten hızlı ortaya çıkan yaygın yan etkilerin farkında olacağız.

- Devlet Tıbbi Ürünler Kurumu, aşıların daha geniş bir popülasyonda kullanılmaya başlandığında takip edilmesinde önemli bir sorumluluğa sahiptir, amaç olağandışı yan etkileri tespit etmek, koruyucu etki ve bağışıklığı daha uzun süre izlemektir.

- Devlet Tıbbi Ürünler Kurumu, ilaçların denetimi, üretimi ve dağıtımından sorumludur. Lisans başvuruları ve muafiyetleri değerlendirip kararlaştırıyoruz ve ayrıca kalan listeleri de ele alıyoruz. Tıbbi teknik görevler için de denetim sorumluluğumuz var.

İsveç koronavirüsü rekor yeni vaka İsveç Halk Sağlığı Kurumu Karin Tegmark Wisell Devlet Tıbbi Ürünler Kurumu Veronica Arthurson İlaç aşı Covid-19
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ