STOCKHOLM BÖLGESİ KORONADA ALARM VERİYOR

Stockholm Bölgesi salgın halini sürdüren koronavirüsü nedeniyle hastanelerin yoğun bakım üniteleri üzerinde ağır bir baskı bulunuyor. Sağlık ve Hasta Bakım Genel Müdürü Björn Eriksson, “şimdiki baskının uzun süreli olacağından ve geçen bahardan daha uzun süreli olacağından korkuyoruz.Şu an olduğu gibi bu hızla devam ederse, Ocak ayı boyunca dayanmamız gerekecek” ifadelerini kullanıyor.

STOCKHOLM BÖLGESİ KORONADA ALARM VERİYOR
STOCKHOLM BÖLGESİ KORONADA ALARM VERİYOR Admin
Bu içerik 453 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bu hafta başından bu yana artan ağır hasta sayısı Stockholm’daki hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin kapasitesinin üzerine çıktı. Bu bölümlerin doluluk oranları yüzde 100’e ulaştı. Sağlık ve Hasta Bakım Genel Müdürü Björn Eriksson, “şimdiki baskının uzun süreli olacağından ve geçen bahardan daha uzun süreli olacağından korkuyoruz.Şu an olduğu gibi bu hızla devam ederse, Ocak ayı boyunca dayanmamız gerekecek” ifadelerini kullanıyor.

Perşembe günü yeni vakalarda rekor kırıldı. Stockholm Bölgesi hastaneler üzerindeki baskının yüksek olduğunu duyuruldu. Yoğun bakım ünitesinde 90, geriatri ve acil hastanelerde 690 hasta bakılıyor. Şu anda, Sağlık ve Hasta Bakım Genel Müdürü Björn Eriksson, “Ağır yükün Ocak ayı boyunca devam edeceğinden korkuyoruz” diyor. Eriksson, “Şu anda aşırı bir yüklenme durumumuz var. Hastanelerde neredeyse 800 kişi var. Bu durum geçen bahardan daha uzun sürecek gibi görünüyor, çünkü enfeksiyonun bu yayılması hasta sayımızı artırıyor. Bu da gösteriyor ki, yalnızca bakıma ihtiyacı olan daha fazla insanın olması anlamına geliyor” yorumunu yapıyor.

Björn Eriksson'a göre, bu baharda ortaya çıkan durumla bugünü kıyaslayarak, “Gittikçe daha fazla insan tedavi arayışı içerisine giriyor - sadece covid-19  hastalar değil. Normalde, yoğun bakım ünitelerinde yaklaşık 90 bakım odamız vardır. Ama şimdi ağır 90 covid-19 hastamız var, ayrıca covid-19 olmayan ve yoğun bakımda bulunan pek çok hastamız var. Çok şükür ki, bu bahara kıyasla diğer hastalıklarda daha çok bakım arayanlar var. Ne yazık ki birçok kişi hasta olmalarına rağmen bakımı reddediyor” diyor.

Eriksson, Stockholm’daki durum için çözüm arayışları içerisine girdi. Bu nedenle Cuma günü,kapasite olarak büyük olan özel bakım kurumlarının bazılarıyla bir araya geldi. Amaç, özelde çalışanlarının bölgedeki hastanelere yardım etmesine izin verme arzusunu dile getirmekti.

Björn Eriksson, “Yoğun bakım ünitelerindeki bazı personel 12 saatlik vardiyalı çalışıyor. Bu nedenle sağlık eğitimi almış personele ihtiyacımız var. Böylece çalışanları dinlendirme ve daha uzun süre dayanma kapasitelerini artırabiliriz. Çünkü, zor bir durum, daha önce hiç görmediğimiz bir baskı altındayız” görüşünü ileri sürüyor.

Bir diğer kuzey ülkesi Finlandiya, İsveç’teki zor durumun aşılması için gerekli yardımları yapabileceklerini belirtiyorlar. Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Kirsi Varhila, “Herhangi bir resmi yardım talebi almadık, ancak bakım durumunun neye benzediğini günlük olarak değerlendiriyoruz. Mümkünse, elbette İsveç'e yardım etmeye hazırız.” diyor.

İsveç koronavirüz Covid-19 Stockholm alarm Björn Eriksson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ