STOCKHOLM POLİSİ NOEL SÜRESİNCE ŞEHİR MERKEZİNDE TERÖRE HAZIR OLACAK

Stockholm polisi, Noel alışverişine yönelik terör tehdidinin tahmin edilenden büyük olduğuna ve özel bir operasyon başlatılmasına karar verdi. Şehir merkezinde ve önemli mağazalarda otomatik silahalrı polisler devriye gezecekler.

STOCKHOLM POLİSİ NOEL SÜRESİNCE ŞEHİR MERKEZİNDE TERÖRE HAZIR OLACAK
STOCKHOLM POLİSİ NOEL SÜRESİNCE ŞEHİR MERKEZİNDE TERÖRE HAZIR OLACAK Admin
Bu içerik 483 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Expressen gazetesinde yer alan haberlere göre, bir saldırıya hızlı bir şekilde misilleme yapabilmek için otomatik silahlarla donatılmış polis memurları artık her gün şehir merkezinde bulunacaklar. Amaç bir saldırı ya da benzeri bir olayda hızlı hareket edebilmek. Çalışmada çeşitli mağazalar, merkezi caddeler ve bazı yerler önceliklendirildi.

Bundan on yıl önce, Stockholm'daki Drottninggatan'da Noel alışverişi, intihar bombacısı Taimour Abdulwahab'ın hedefiydi. Noel alışveriş tezgahları arasında vücuduna sardığı bombayı patlatmayı başaramadı ve bir ara sokakta kendini havaya uçurdu.

Yedi yıl sonra terörist Rakhmat Akilov, Drottninggatan'a kullandığı arabayı halkın üzerine sürdü. Olayda 5 kişi yaşamını yitirirken ondan fazla kişi yaralandı ve kimileri sakat kaldı.

Stockholm Polisi, korona sınırlamaları ve önlemlerine meydan okuyan alışveriş tutkunlarının bulunduğu bu yılki Noel alışverişi öncesinde, Stockholm Polisi teröre karşı hızla karşılık vermeye hazır olacak özel bir polis operasyonuna karar verdi. Bu hazırlık, "Neol Baba" olarak adlandırıldı.

İsveç İstihbarat Teşkilatı (Säpo) uzun zamandır İsveç'e karşı artan bir terör tehdidi olduğunu değerlendirdi. Säpo'nun değerlendirmesine göre, beş puanlık bir ölçekte artan tehdit, üçte bir anlamına geliyor.

İsveç İstihbarat Teşkilatı son değerlendirmesie ilişkin olarak, "2020'de İsveç'e yönelik başlıca terör tehdidi, muhtemelen İslamcı ve aşırı sağcı güdümlü terörizmden gelecektir. Birkaç İslamcı ve aşırı sağcı motivasyonlu kişi, İsveç'teki hedeflere terörist saldırılar gerçekleştirmek için muhtemelen hem niyet hem de yetenek geliştirecek ”denildi.

İsveç Stockholm Noel Bayramı Noel alışverişi Stockholm Polisi terör İsveç İstihbarat Teşkilatı İslam Sağ terör Taimour Abdulwahab Drottninggatan Rakhmat Akilov
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ