BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN, ‘İKİNCİ DALGA’DA YANILDIK DEDİ

İsveç Başbakanı Stefan Löfven koronavirüsünde İsveç’in sonbahardan bu yana çok zor durumda olası, artan vaka ve ölüm sayılarını değerlendirerek, “Uzmanlarımız ikinci dalga konusununda hataya düştüler, değerlendirmelerinde yanıldılar” ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN, ‘İKİNCİ DALGA’DA YANILDIK DEDİ
BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN, ‘İKİNCİ DALGA’DA YANILDIK DEDİ Admin
Bu içerik 1677 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç korona salgının ilk dönemi olan ilkbahar döneminde yaşadığı sorunların arkasında yaptığı değerlendirmelerde alınacak ve alınan önlemlerde geç kalındığını göstermişti. Yaz ayları virüsün en düşük seviyede seyrettiği aylar oldu. Bu duruma bakarak İsveçli uzman yetkililer sonbaharda ikinci dalganın yaşanmayacağını sık sık dile getirdiler. Bugünün virüste gelinen nokta uzmanların değerlendirmelerinde fazlasıyla yanıldıklarını ortaya koymuştur.

İsveç Başbakanı bu durumu Aftonbladet Gazetesine verdiği röportajında itiraf etmek durumunda kaldı. Başbakan Löfven, “Uzmanlarımız ikinci dalga konusununda hataya düştüler, değerlendirmelerinde yanıldılar. Sanırım meslekteki çoğu insan önlerinde böyle bir dalga görmedi, farklı gruplar hakkında konuştular. Avrupa'nın geri kalanında gördüğümüz gelişme ile hastalık oranlarımız, maalesef ölüm oranlarımız da artıyor” ifadelerini kullanıyor

Başbakan, pandemi sona ermeden önce kendi başına ve hükümetin yanlış hükümdeki olası sorumluluğu hakkında yorum yapmak istemiyor. Ancak Avrupa'daki birçok ülkenin aynı değerlendirmeyi yaptığını söylüyor. Löfven, İsveç Avrupa'nın geri kalanının biraz gerisinde olduğundan, gelecekte daha fazla koroner hastalıklara hazırlanmamız gerektiğini söylüyor.

Aftonbladet, bir video bağlantısı üzerinden yaptığı röportajında başbakanın salgın sona ermeden önce kendisinin ya da hükümetin eylemlerini değerlendirme niyetinde olmadığını defalarca söylüyor. Ayrıca farklı bir şey yapmış olabilir miyim, kuşkusuyla açık yanıtlar vermekten kaçınıyor.

Başbakan Stefan Löfven, “Büyük resmi beklemek istiyorum. Daha iyi olabileceğimiz yerlere dair bazı sonuçlar çoktan çıkarıldı. Örneğin, daha fazlasını yapmamız gereken ve bir sonraki bütçede fazladan çaba göstermemiz gereken yaşlı bakımı ele alındı. Ayrıca eğitim alanında girişimleri de yürütüyoruz” görüşünü dile getiriyor.

Gazetenin, eleştirmenlere göre, İsveç Halk Sağlığı Kurumu birkaç yanlış değerlendirme yaptı, bunun İsveç'teki enfeksiyonun yayılmasına olumsuz bir etkisi oldu mu, sorusuna ise, “Pandeminin neredeyse bitmesini istiyorum ve ben yorum yapmadan önce Korona Komisyonu'nun açıklamasını alıyoruz. Ayrıca bir yerde salgının tüm dünya tarafından tamamen bilinmediğini anlamalıyız, o zaman en güvenli değerlendirmeleri yapmak her zaman o kadar kolay değildir” diyor.

Pandeminin sonunu ne zaman görebiliriz, sorusuna, “Aşı tüneldeki ışıktır. Ancak nüfusun bu kadar büyük bir kısmının aşılanmasının ne kadar süreceğini bilmiyoruz, böylece farkı gerçekten görebiliriz. Muhtemelen gelecek yıl farklı bir günlük yaşamla iyi bir süre yaşamak zorunda kalacağımıza güvenebiliriz” değerlendirmesini yapıyor.

Noel öncesi İsveç halkına mesajınız nedir, sorusuna da başbakan, “Katılan ve güncel tavsiye ve önerileri takip eden pek çok insan için size teşekkür etmek istiyorum. Çoğu insan bunu ciddiye aldı ve hemcinsleri için ayağa kalktı. Herkesten biraz daha sebat etmesini istiyorum ve bunu birlikte atlatacağız” yorumunu yapıyor.

İsveç Başbakan Stefan Löfven Aftonbladet röportaj koronavirüs ikinci dalga uzmanlar Noel Bayramı İsveç halkı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ