İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNÜN BİLANÇOSU 153 ÖLÜ

İsveç’te koronavirüsünde henüz düşüş görülmüyor. Son dört günde 153 artışla 7 677 kişi yaşamını yitirirken 20 931 yeni vaka artışıyla 341 029 vaka sayısına ulaşıldı. Hastanelerde 3 651 kişi de tedavi görüyor.

İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNÜN BİLANÇOSU 153 ÖLÜ
İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNÜN BİLANÇOSU 153 ÖLÜ Admin
Bu içerik 645 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun bugünkü basın toplantısında son dört günde koronadan yaşamını yitirenler, yeni vaka ve hastanelerde tedavi görenler hakkında açıklamalarda bulunuldu. Yapılan açıklamalara göre 153 artışla 7 677 kişi yaşamını yitirdi. 20 931 yeni vaka artışıyla 341 029 vaka sayısına ulaşıldı.  Hastanelerde de 3 651 kişi tedavi görüyor. Bunlardan 250’den fazlası yoğun Bakım Ünitelerinde bulunuyor.

Koronadan son dört günde yaşamını yitirenlerin yaş gruplarına göre çoğunluğu yaşlılar oluşturuyor. 1 kişi 40-49, 7 kişi 60-69, 38 kişi 70-79, 64 kişi 80-89, 43 kişi de 90 üzeri bulunuyor.

Basına yansıyan bazı haberlere göre İsveç, 23 Aralık’ta AB’nin BıoNTech/Pfizer aiısına onay vereceğini yazıyorlar. Bu durumda İsveç’te de yılbaşı öncesi aşılama işlemi başlayabilir anlamına geliyor. İsveç Aşı Eşgüdüm Sorumlusu Rıchard Bergström, “EMA’dan bugün ihtiyaç duyduğumuz tüm bilgileri aldık. Bunun daha hızlı halledilebileceğine karar verdiler. Bu nedenle planladıkları karar tarihlerini 29 Aralık'tan 21 Aralık'a çekiyorlar. Bu da aşının 23 Aralık sabahı onaylanabileceği anlamına geliyor” diyor.

Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren, yaşlı bakımı ile ilgili düzenlemeler çok zayıf ve bakım kalitesi çok dengesiz olduğunu belirterek, “Yaşlılara daha iyi bir bakım standardını sağlamak için sağlam yasalar gerekir. Hükümet ayrıca yaşlı bakımında tıbbi yeterliliğe ilişkin bir araştırmacı görevlendirmeyi planlamaktadır. Bunun Komisyon tarafından işaret edilen bazı eksiklikleri giderebileceğine inanıyorum” değerlendirmesini yapıyor.

Basın toplantısında da Korona Komisyonu Başkanı Mats Melin, yaşlılara yönelik hazırladıkları raporun kısa bir özetini sundu. Mats Melin, "İsveç Halk Sağlığı Kurumu ve Sosyal İşler Genel Müdürlüğü korona vakasını geç fark etti. Sorunun büyümesine neden olundu" eleştirisini de getirdi.

Başkent Stockholm’da 11 Mart 2020 ile 15 Aralık 2020 arasında 2 979 kişi yaşamını yitirirken 98 479 vaka tespit edildi. Dün itibariyle Stockholm’da bulunan hastanelerin yoğun bakım üniteleri kapasitelerinin üzerine çıkmış duruma geldiler.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu, enfeksiyonun yayılmasını azaltmak için herkese şunları tavsiye ediyor:

• Soğuk algınlığınız olsa bile, covid-19 semptomlarınız varsa evde kalın.

• Ellerinizi sık sık en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın.

• İçeride ve dışarıda diğerlerinden uzak durun.

• Fırsatınız varsa evden çalışın.

• 70 yaşın üzerindeki ya da bir risk grubuna ait kişileri ziyaret ederken dikkatli olun.

• Mümkünse, yürüyüş ya da bisiklete binme gibi toplu taşıma ya da toplu taşıma araçlarından farklı bir şekilde seyahat edin.

• Partiler, düğünler ve benzeri etkinlikler gibi daha geniş sosyal bağlamlardan kaçının.

• Spor alanlarında, hamamlarda ve spor salonlarında diğerlerinden uzak durun ve halka açık soyunma odalarında değişmekten kaçının

Ek olarak, tüm bölgeler yerel genel konseyler kurdu. Yerel trafikten kaçınmak ya da birlikte yaşamadığınız insanlara takılmaktan kaçınmakla ilgili olabilir. Burada bölgenizde neyin geçerli olduğunu görüyorsunuz.

Kaynak: Folkhälsomyndigheten.se, Krisinformation.se

İsveç koronavirüsü aşı EMA Lena Hallengren Mats Melin Korona Komisyonu Aşı Eşgüdüm Koordinatörü Richard Bergström
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ