BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN, ”AŞIYA 27-29 ARALIK GİBİ BAŞLIYORUZ” DEDİ

Başbakan Stefan Löfven bugün 16.30 dolaylarında Sosyal İşler Bakanı, İsveç Halk Sağlığı Kurumu ve İsveç Belediyeleri ve Bölgeler sorumlusu Marie Morell ile bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında aşıya ilişkin tarih verdi.

BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN, ”AŞIYA 27-29 ARALIK GİBİ BAŞLIYORUZ” DEDİ
BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN, ”AŞIYA 27-29 ARALIK GİBİ BAŞLIYORUZ” DEDİ Admin
Bu içerik 487 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Başbakan Stefan Ölfven basın toplantısında İsveç’te toplu aşı olayının 27-29 Aralık tarihlerinde başlayacağını açıkladı. Aynı zamanda hızlı testlere ağırlık verileceğini ve bu konuda İsveç Belediyeler ve Bölgeler yönetimiyle bir anlaşmaya vardıklarını da belirtti. Devlet olarak belediye ve bölgelere test başına 300 kron ödenecek.

Bakım evleri dahil enfeksiyonu daha hızlı tespit etmek için hızlı testler kullanılacaktır. Bu, bugün İsveç Belediyeleri ve Bölgeler (SKR) ile devlet arasında netleşen yeni bir anlaşma sağlandı. Stefan Löfven Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, bölgelerin test için de bir ödence verileceğini söyledi.

Bölgeler, yeni anlaşma ile gerçekleştirilen test başına 300 kron alacak ve plan, hızlı testlerin sağlık hizmetlerinde yaygın olarak kullanılacaktır.

Basın toplantısında, Stefan Löfven'e, Kral'ın salgına İsveç’in stratejisine yönelik eleştirisi de soruldu ve bunun yaşlıları korumada başarısız olduğu konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Bu eleştiri hükümete olan güven nasıl etkilendi? sorusuna da Başbakan, ”Bize olan güven başkaları tarafından ifade edilebilir, hükümetime bakanlara güvenim tamdır. Hükümet olarak, daha önce hiç görmediğimiz bir pandemiyle başa çıkmak için her gün çok çalışıyoruz” dedi

Bir başka soru, Almanya ve İsveç dahil olmak üzere birçok ülkede kapanma var, İsveç neden aynısını yapmıyor, Alman gazeteciye ise, Löfven: ”Her ülkede yok. Tüm ülkeler kararlarını kendi koşullarına göre veriyorlar, 8 kişiden fazla toplamama konusunda geniş kapsamlı kararlarımız var, uzaktan eğitimimiz var, huzurevlerinin ziyaretlere hayır deme fırsatı var. Gelişmeyi her gün takip ediyor ve daha ileri tedbirlerle ilerleme olasılığını tartışıyor, uygun bulduğumuzda bu kararları veriyoruz ve sonrasında bilgilendireceğiz” değerlendirmesini yaptı.

İsveç Belediyeleri ve Bölgeler adına Marie Morell, ” Bu anlaşmayı yapmadan önce İsveç Halk Sağlığı Kurumu’ndan (FHM) bir açıklama istediğimiz konusunda devlet ile SKR arasında anlaşmıştık. Gelir gelmez diyalog başladı. Şimdi, bu testleri gerçekleştirmek için alınacak ödence düzeyi üzerinde anlaştık. Daha önce, örneğin farklı enstitüler arasında araştırma projesi ile FHM ile işbirliği içinde, operasyonlarda antijen testleri zaten kullanılıyordu. Testlerin doğrulanmasında FHM'ye de yardımcı olmak. Şimdi, sınava girdiğinizde ne kadar ödence alacağınıza ve hangi önerilere uymamız gerektiğine dair net bir fikre sahibiyiz” yorumunu yaptı

Başbakan, testlerin sonuçları 15 dakika içinde sonucu göstermesi gerektiğini ve sistemlerde zaten var olan PCR testinin bir tamamlayıcısı olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren, belirti göstermeyen ancak yine de bulaşıcı olabilecek kişiler için belirli durumlarda hızlı testlerin de kullanılabileceğini söyledi.

İsveç Başbkan Stefan Löfven Basın toplantısı koronavirüsü aşı Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren İsveç Belediyeler ve Bölgeler Marie Morell
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ