MALMÖ’DE BİR KİŞİ TERÖR ŞÜPHESİYLE TUTUKLANDI

Skåne Bölgesinde yaşatan 45 yaşlarında bir kişi, yurtdışında terör suçlarının planlanmasına karıştığı şüphesiyle tutuklandı. Bu hafta Stockholm Arlanda Havaalında başka bir kişi de tutuklandı ve iki kişinin birbirleriyle işbirliği yaptıklarından şüpheleniliyor.

MALMÖ’DE BİR KİŞİ TERÖR ŞÜPHESİYLE TUTUKLANDI
MALMÖ’DE BİR KİŞİ TERÖR ŞÜPHESİYLE TUTUKLANDI Admin
Bu içerik 418 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Trelleborg'da yaşayan 45 yaşındaki şüpheli, Çarşamba günü Malmö'de Güvenlik Polisi tarafından düzenlenen operasyon sonrasında tutuklandı. Ancak tutuklama talebini kabul eden kişinin avukatı Carl Fredrik Öqvist'e göre, müvekkili cumartesi günkü tutuklama sorgusunda atılan suçu reddetti. Avukat, tutuklamanın soruşturma amaçlı olduğunu söylüyor.

Kvällposten gazetesine göre, duruşma kapalı kapılar ardında yapıldı. Daha sonra, şahsın İsveç'te terör suçu işleme şüphesiyle damgalandığı olası bir suç işleme nedeniyle tutuklandığı ve yurtdışında terör suçu işlediği ortaya çıktı. Mahkemeye göre suç işleme faaliyetlerine devam etme riski bulunduğu için tutuklandı.

Savcıya göre planlamanın Kasım ayında gerçekleştirildiği söyleniyor ve aynı ay, polis Avrupa'da kısa sürede çok sayıda terör saldırısı sonrasında özel bir uluslararasi inceleme başlattı. İsveç'in batısında yaşayan başka bir kişi Salı günü Stockholm Arlanda Havaalanında aynı davayla bağlantısı gerekçesiyle tutuklandı. Bu kişilerin Kasım 2019'dan Kasım 2020'ye kadar terör suçları planladığı şüphesiyle tutuklandıkları belirtiliyor.

İsveç'teki terör tehdidi seviyesi, beş puanlık bir ölçekte üçüncü seviyede duruyor. Ulusal Terörist Tehdit Değerlendirme Merkezi NCT, 2020'de İsveç'e yönelik terör tehdidine ilişkin değerlendirmesinde, tehditlerin esas olarak tek başına hareket eden İslamcı ve aşırı sağcı kişilerden geldiğini yazıyor.

İsveç Ulusal Güvenlik Polisi’ (Säpo)nin görevi, terör suçlarını ve başkalarını terör suçları işlemeye teşvik eden ya da işe alan kişileri soruşturmayı içeriyor

İsveç Skåne Bölgesi Malmö Trelleborg terör planlama tutuklama Kvällposten
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ