İSVEÇ’TE KORONAVİRÜSÜ KRİZİ DOĞAR MI?

İsveç koronavirüsü salgınından en fazla etkilenen ülkeler arasında bulunuyor. Cuma günkü kayıtlara göre 367 120 vaka sayısı ve 7 993 ölüm olayı vardı. Ölüm olaylarının genellikle yaşlıkar arasında çok yüksek olması ve İsveç Kralı’nın, ”Koronavirüsü mücadelesinde başarısız olduk” açıklamaları büyük yankı bulmuştu. Pek çok bu işin içinde olanlar da hükümeti önlemleri almakta ve uygulamakta geç kalmakla suçlamışlardı. Bu durum bakan değişikliği ile çözülür mü, belli değil.

İSVEÇ’TE KORONAVİRÜSÜ KRİZİ DOĞAR MI?
İSVEÇ’TE KORONAVİRÜSÜ KRİZİ DOĞAR MI? Admin
Bu içerik 499 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Son haftalarda hükümet birbiri ardına basın toplantıları düzenledi. Geçen Cuma günü adım adım İsveç’te Noel kutlamasında kişi sayısını sınırladı, önlemleri sertleştirdi. Bu kararın alınmasına, Korona Komisyonu'nun İsveç'in yaşlılar korumada başarısız olduğunu ve nihai sorumluluğun hükümete ait olduğunu açıklamasından birkaç gün sonra geldi.

İsveç Kralı Carl XVI Gustaf’ın SVT’deki açıklamaları, gerek başbakan Löfven ve Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren’in özellikle yaşlılar ve yaşlı bakımevlerindeki ölümlere yönelik hatalar ve yanlışlıklar yapıldığına ilişkin sözleri tartışmalara yol açtı. Basında Sosyal İşler Bakanı’nın görevden alınabileceğine yönelik cılız da olsa sesler duyuldu.

Katalys Düşünce Enstitüsünde aktif olan sosyaldemokrat panelist ve tartışmacı Daniel Suhonen'e göre, hükümet şu anda çok fazla baskı altında bulunuyor. Yaşlı bakımevlerine yönelik yaptığı, ”hatalarımız, eksiklilklerimiz olmuştur. Önlemler almada geç kaldık” yönündeki açıklamasıyla Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren’in  "muhtemelen" görevinden alınacağını ileri sürdü. Neden olarak ülkenin sahip olduğu geniş çaplı enfeksiyon yayılımı ve katı kısıtlamaların nispeten geç gelmesi gösterildi.

Daniel Suhonen, Svenska Dagbladet gazetesine, ”İsveç Taşımacılık Kurumu'nun ”İletişimin çökmesi” kazası sırasında Löfven, eleştiriyi susturmak için hükümet bakanını görevden aldı. Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren'den memnun olabilir, ancak yine de onu feda etmesi gerekebilir. Annika Strandhäll çıktı ve etrafta, gördüm ve bu soruları biliyor.  Elbette bunun bir kriz yönetimi meselesi olabileceğini” ifade ediyor.

İsveç kriz korona Korona Komisyonu Katalys Düşünce Enstitüsü Daniel Suhonen İsveç Kralı Stefan Löfven Lena Hallengren yaşlılar yaşlı bakımevi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ