İNGİLTERE’DEN İSVEÇ’E UÇAK SEFERLERİ DURDURULDU

İngiltere’den İsveç’e uçak seferleri durduruldu. Avrupa ülkesi yeni virüs varyantını önlemek için önlemlerini sıkılaştırıyor. Pazar akşamından itibaren İsveç, İngiltere’den tüm seyahatleri durdurduğunu İçişleri Bakanı Mikael Damberg, SVT ana haber bülteninde açıkladı.

İNGİLTERE’DEN İSVEÇ’E UÇAK SEFERLERİ DURDURULDU
İNGİLTERE’DEN İSVEÇ’E UÇAK SEFERLERİ DURDURULDU Admin
Bu içerik 879 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Koronavirüsten yüzde 70'e kadar daha bulaşıcı olabilen İngiltere'deki yeni virüs ’suşu’ ile ilgili alarm, kısa sürede Avrupa'da endişelere neden oldu. İngiltere'den insanların İsveç'e seyahatleri Pazar akşamından itibaren durduruluyor. İngiltere'den girişi yasaklama kararına hazırlıyoruz. İçişleri Bakanı Mikael Damberg, SVT habere uygulamanın mümkün olan en kısa sürede yürürlüğe girmesi gerektiğini söyledi.Yarın hükümet resmi bir karar verecek.

SAS yetkilileri uçaklarımız planlandığı gibi inecekler ifadesini kullandılar. Dışişleri Bakanlığı'nın uçuş yasağı hakkında hiç bir bilgisi yok. Dışişleri Bakanlığı basın sözcücü Sara Brynedal, ”Giriş yasağının nasıl görüneceğini bilmiyoruz ve bu nedenle bununla ilgili herhangi bir bilgi veremiyoruz. Şu anda Dışişleri Bakanlığı'nın İngiltere’ye seyahat edip etmeme konusunda hiçbir seyahat tavsiyesi yok” diyor.

İçişleri BakanıDamberg, giriş yasağının ne zaman yürürlüğe gireceğini söylemedi. SAS basın sözcücü Camilla Runberg, ”Bu gece Arlanda'ya inecek bir uçakları olduğunu söylüyor. Planlandığı gibi inecek. Her zaman geçerli olan seyahat kısıtlamalarına uyuyoruz, bu yarına kadar belirlenecek ve ardından trafik programımızda her türlü değişiklik yapacağız. Neye benzeyeceği artık yanıtlanamaz” değerlendirmesini yapıyor.

Pazar günü bazı AB ülkeleri İtalya, Avusturya, Hollanda ve Belçika gibi birçok ülke İngiltere'ye ve İngiltere'den tüm uçuşları durdurdu. İrlanda hem uçuşları hem de feribotları kapattı.

Akşam saatlerinde, AB ülkeleri, yeni virüs varyantı nedeniyle ortak AB eylemi gerekip gerekmediğini tartışmak için bir anlık toplantıya çağrıldı. Aynı zamanda Norveç, İngiltere'den Norveç’e seyahat eden herkesten negatif testi isteyecekleri haberi geliyor. Ek olarak, gelen yolcuların covid-19 için tekrar test yapmaları ve kendilerini karantinaya almaları önerilir. Norveç Sağlık Müdürlüğü de web sitesinde, yeni virüs varyantının Norveç'te yayılmasını önlemek için daha fazla önlem almayı düşündüklerini yazıyor.

Eyalet epidemiyoloğu Anders Tegnell, Aftonbladet'e gönderdiği bir e-postada, yeni virüs varyantının Eylül ayından beri İngiltere'de olduğunu ve son haftalarda daha yaygın hale geldiğini yazdı. Varyant, enfeksiyonun yayılmasının arttığı bölgelerde bulunuyor ve İngiliz yetkililer, virüsün özellikleri ile enfeksiyonun yayılması arasındaki bağlantıyı araştırıyor.

Devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell, "Şu anda bildiğimiz kadarıyla, VUI202012 / 01 ile enfekte olmanız durumunda covid-19 hastalığı, diğer SARS-CoV-2 varyantlarıyla enfekte olmanızdan farklı değildir" diye yazıyor. Ayrıca Tegnel yeni virüsün Eylül ayından beri İngiltere’de var olduğunu dile getiriyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Johan Carlson da yeni varyant hakkında yorum yapıyor: Genel Müdür Johan Carlson, "İsveç Halk Sağlığı Kurumu, diğer AB ülkelerinin yetkilileriyle istişare içinde durumu izliyor ve analiz ediyor ve konunun devam eden ele alınmasına ilişkin bir karar alındığında bilgi ile geri dönecektir" diye yazıyor.

Yeni virüs, İngiltere dışında, Danimarka'da dokuz vaka ve Belçika ve Hollanda'da birkaç vaka tespit edildi.

 

İsveç İngiltere Uçak seferleri durduruldu İçişleri Bakanı Mikael Damberg SVT İtalya koronavirüs yeni varyant Avusturya Hollanda Belçika Anders Tegnell Norveç Johan Carlson SAS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ