İSVEÇ’İN KALMAR KENTİNDE BİR KİŞİ KORONA AŞISI SONRASI VEFAT ETTİ

Kalmar kentinde özel bir ikametgahta yaşayan ve birden fazla hastalığı olan yaşlı bir kişi, covid-19'a karşı aşının yapıldığı gün öldü. Bölgede rutin bir önlem olarak Tıbbi Ürünler Kurulu bir yan etki raporu hazırladı. Başhekim Mattias Alvunger, ”Aşı ile bir bağlantısı olacağına dair hiçbir şüphemiz yok” diyor.

İSVEÇ’İN KALMAR KENTİNDE BİR KİŞİ KORONA AŞISI SONRASI VEFAT ETTİ
İSVEÇ’İN KALMAR KENTİNDE BİR KİŞİ KORONA AŞISI SONRASI VEFAT ETTİ Admin
Bu içerik 728 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Expressen gazetesinin haberine göre, ölüm olay, 85'li yaşlarındaki yaşlı bir kişinin covid-19'a karşı aşılanmasından bir gün sonra meydana geldi. Bölge Kalmar bir basın açıklamasında, ölen kişinin birden çok hastalığı bulunduğu ve şüpheli bir kalp durmasından öldüğünü duyurdu.

Başhekim Mattias Alvunger bir basın açıklamasında, ”Bunu Tıbbi Ürünler Kurulu’na bildirmiş olmamız rutin bir önlemdir ve özellikle erken aşılarla ilgili olabilecek endişeler göz önüne alındığında, elimizden gelenler konusunda açık olmamız ve sahip olduğumuz süreçleri takip etmemiz çok önemlidir” diyor.

Alvunger, ”Şu anda aşı ile kişinin ölümü arasında bir bağlantı olduğuna dair hiçbir şüphe olmadığını, ancak "geçici bir yakınlık" olduğunu söyleyebilirim. Bu yaşlılık ve bazı hastalıkları olan bir gruptur ve ölümler meydana gelir. Aşı ile bir ilgisi olduğuna dair gerçek bir şüphemiz yok. Ancak bunun zamanla yakından bağlantılı olması gerçeği, bunu rapor etmemiz için yeterli bir neden” sözlerine yer veriyor.

Karolinska'da aşı araştırmacısı olan Matti Sällberg, koronaya karşı özel aşı vakasıyla ilgili yanıtlar için Tıbbi Ürünler Ajansı'na başvuruyor, ancak aşılanan birinin hastalanması veya hatta ölebileceğinin tesadüfen olabileceğini söylüyor.

Matti Sällberg, ”Yaşlılıkta hemen çıkıp birden çok hastalığı önce aldığınız yepyeni aşılara sahip olmamız nadirdir., aşıdan bağımsız olarak hastalanma veya ölme riski yüksek olan çok savunmasız bir grup, diyor ve devam ediyor: ”Ancak aşı ile bir bağlantı olup olmadığını mümkün olan en kısa sürede öğrenmek hala çok önemlidir. Çalışmalar, güvenlik profilinin iyi olduğunu göstermesine rağmen, aşırı derecede olağandışı bir şeyin olacağı asla göz ardı edilemez” değerlendirmesini yapıyor.

Tıbbi Ürünler Kurulu İsveç Haber Ajansı’na (TT), ölüm nedeninin henüz belirlenmediğini söyledi. Tıbbi Ürünler Kurulu uyuşturucu güvenliği birim müdürü Veronica Arthurson, ”Şu anda olası bir nedensel bağlantı hakkında gerçekten hiçbir şey söyleyemiyoruz, çünkü yerleşik bir ölüm nedeni bulunamadı” ifadelerini kullanıyor.

İsveç Kalmar korona aşısı vefat Başhekim Mattias Alvunger Matti Sällberg Tıbbi Ürünler Kurulu Veronica Arthurson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ