İSVEÇ ADD, ‘CUMHURİYET GAZETESİ’NE DAYANIŞMA İLANI VERDİ

Basın İlan Kurumu, Cumhuriyet Gazetesi’nin belgeli gerçek haberini yalan kabul ederek belli bir süre resmi ilanlardan mahrum kalma cezası verdi. Cumhuriyet Gazetesi, bir holding gazetesi olmadığı gibi ve aldığı ilanlar, satış gelirleriyle varlığı sürdüren Türkiye’nin aydınlık yüzü olan bir gazetedir. İsveç Postası olarak Basın İlan Kurumu’nu kınıyoruz.

İSVEÇ ADD, ‘CUMHURİYET GAZETESİ’NE DAYANIŞMA İLANI VERDİ
İSVEÇ ADD, ‘CUMHURİYET GAZETESİ’NE DAYANIŞMA İLANI VERDİ Admin
Bu içerik 960 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Cumhuriyet gazetesinin ad babası “Mustafa Kemal Atatürk”tür. Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen ‘Yeni Gün’ gazetesinin devamı niteliğindedir. 7 Mayıs 1924 yılında yayın hayatına başlamış ve ilk sayısında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ile yapılmış bir röportaja yer vermiştir. Gazetenin imtiyaz sahibi Yunus Nadi (Abalıoğlu)’dur. Cumhuriyet gazetesi yayın yaşamına başladığı günden bu yana Cumhuriyeti’mizin, Atatürk ve devrimleri’nin yılmaz savunucusu -ufak tefek bazı olayları saymazsak -olmuştur. Bugün de aynı yayın çizgisini sürdürmektedir.

İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet gazetesine karşı uygulanan haksızlığa karşı destek olmak amacıyla bir ilan vermiştir. Bu konuyu dernek Başkanı Mustafa Sönmez’e sorduk.

İsveç Postası: Cumhuriyet gazetesine ‘dayanışma’ ilanı vermek gereğini neden duydunuz?

 Mustafa Sönmez (MS): “Ülkemizdeki bir elin parmakları kadar olmayan tarafsızlığından kuşkuya düşmediğimiz bir yazılı ve görsel medya var. Bu medya üzerinde iktidarın “demoklesin kılıcı” sürekli sallanmaktadır. Cumhuriyet gazetesine karşı bir haksızlık vardır. Resmi ilanları belli bir süre kesilmiştir. Bu nedenle yaşaması, varlığını sürdürmesi için uygun bulduk.”

İsveç Postası: Türkiye’deki basını iki farklı boyutta mı değerlendiriyorsunuz?

MS: “Elbette, Türkiye’de iktidar yanlısı olmayan ve olan diye basın ikiye ayrılmıştır. İktidar yanlısı ki buna “yandaş basın” da deniliyor ve ülkemizdeki yayınları yüzde 90’nından fazlasını sahiptirler. Diğer medya kuruluşları yüzde 10’nun altında bir orana sahipler. İktidarın yandaş olmayan basın ve çalışanları üzerinde ağır baskıları vardır. Sürekli cezalarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Cumhuriyet gazetesi de bunlardan biridir.  Cumhuriyet gazetesi neredeyse 97 yıldır ilkelerinden sapmadan, basın ahlakına sahip olarak yaşamını sürdürmektedir. Bildiğiniz gibi tüm dünyada basın ”dördüncü güç” olarak adlandırılmaktadır. Gazeteler, iktidarların oyuncağı olamazlar ve olmamalıdırlar. İktidarların yaptıkları iyi şeyleri takdir etmeli ama yanlışlarını da korkmadan, başıma bir şey gelirebilir düşüncesine kapılmadan eleştirebilmelidirler. 37 yıldır yaşadığım İsveç’te basın üzerinde en ufak bir baskı görmedim. Gazeteciler, rahatlıkla yazabildikleri gibi korkmadan en zor soruları bile sorabiliyorlar. Bu durum neden kendi ülkemizde de olmasın. Gazeteciler ellerine tutuşturulan sorularla gazetecilik oynayamazlar. Bu böyle bilinmelidir.”

İsveç Postası: Basın özgürlüğü sınırsız mıdır?

MS: “Hayır, ben böyle bir şey demek istemiyorum. Her şeyin bir sınırı vardır. Bu demokrasiler için de geçerlidir. Medya tarafsız, gerçek haber yapmalıdır. Halkın gerçekleri öğrenme hakkı vardır. Bu hakkın elinden alınmaması gerekir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Gerçekleri konuşmaktan korkmayınız’ diyor. Ayrıca, 1923 yılında, ‘Gazetelerden korkmamak icap eder. Onlar mevcut kanunlar dairesinde hürdür. İlmi ve toplumsal tenkitler için kimsenin bir şey demeye hakkı yoktur… Matbuat (basın) hürriyetinden doğan mahsurların (sakıncaların) çaresi yine daha fazla matbuat (basın) hürriyetidir’ demiştir. Basın özgürlüğü bir ülkenin olmazsa, olmazlarındadır. Ben, devletin çok gizli sırlarını açıklasınlar demiyorum. Yazılı ve görsel basın ve mensuplarının uyması gereken ‘Basın Ahlak Yasası’ vardır. Fakat, belgeli, gerçek bir haber için bir gazeteyi cezalandıramazsınız.”

İsveç Postası: Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu sizce tarafsız değil mi?

MS: “Özür dilerim, güldürmeyin. Ne yazık ki, tarafsız değildir. Bu Kurumun Başkanı ve partiler adına seçilen kişiler ki -AKP ve MHP – ile çoğunluk iktidardan yanadır. Örneğin İsveç’teki RTÜK’ün karşiliği olan kurumun partili üyeleri yoktur. RTÜRK üyeliklerine liyakat sahibi ve gerçekyten tarafsızlığından kuşku duyulmayan kişiler seçilmelidirler.”

İsveç Postası: Bir de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sözcü gazetesi”ne yönelik söylemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

MS: “Sayın Cumhurbaşkanı 84 milyonun Cumhurbaşkanıdır ve tarafsızlık yemini etmiştir. Kişi olarak, Sözcü gazetesini okumayabilir ki, buna hiç kimse karışamaz hatta ‘neden okumadığını’ da sorgulayamaz. O’nun tercihidir. Fakat Cumhurbaşkanı olarak falan gazeteyi okumayın, satın almayın’ diyemez. Derse, yanlış olur. Bence, bu konuda sayın cumhurbaşkanı ‘yanlış’ yapmıştır.”

İsveç Postası: Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

MS: “Elbette, Basının kıymetini bilmeliyiz. Basınsız bir ülke düşünülemez. Yukarıda belirttiğim gibi basın da tarafsız olmak zorundadır. Biz, İsveç ADD olarak aynı zamanda İngiltere ADD ve Amerika Atatürk Derneği -ASA içeriği aynı olan Cumhuriyet gazetesini desteklemek amacıyla bir ‘dayanışma’ ilanı verdik. Gerek yurtdışında gerekse yurtiçindeki Atatürkçü Düşünce Dernekleri’nin de ilanlarıyla desteklemeleri arzumuzdur.”

İşte o ilan:

İsveç ADD Cumhuriyet Gazetesi ilan dayanışma Mustafa Sönmez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sözcü Gazetesi İngiltere ADD Amerika Atatürk Dereneği-ASA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ