İSVEÇ’TE, 2021 YILININ İLK PARTİ BAŞKANLARI TARTIŞMASI

Bu yılın ilk parti lideri tartışması İsveç Meslisi’nde devam ediyor. Muhalefet hemen tartışmanın başından itibaren hükümeti sert eleştiriler yöneltti. Koronavirüsü ve halk sağlığı ile ilgili kurumların başında bulunanların davranış biçimleri eleştirildi. Acil Afetler Kurumu Başkanı Dan Eliasson’un Kanarya Adalarına Noel ve yılbaşı tatili için gitmesi damgasını vurdu. Bu tartışmanın çok kısa bir özetini sunuyoruz.

İSVEÇ’TE, 2021 YILININ İLK PARTİ BAŞKANLARI TARTIŞMASI
İSVEÇ’TE, 2021 YILININ İLK PARTİ BAŞKANLARI TARTIŞMASI Admin
Bu içerik 438 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Meclisi Başkanı Andreas Norlén parti liderleri tartışması için oturumu açtı. Norlén, ”İki kamaralı parlamento sisteminden tek kamaralı yani meclise geçişimizin 50. yıldönümüdür. Meclis, 11 Ocak 1971'de yeni tek kamaralı parlamento olarak ilk kez toplandı. Daha sonra birinci kamara (senato) kayboldu ve ikinci kamara (meclis) 349 üyeye genişletildi. Yıldönümüyle ilgili bir kitap bu yıl içinde yayınlanacaktır. Demokrasiyi kazanmak yeterli değildir, onun formlarını da sürekli geliştirmek gerekir” diyerek konuşmasını tamamladı.

İlk sözü alan Sosyaldemokrat İşçi Partisi Başkanı Stefan Löfven, ”Karanlık ve kabus dolu bir yılı geride bıraktık.

Demokrasinin temel taşını kabul etmeyi reddeden insanların Washington'dan korkutucu resimleri ortaya çıktı. Trump'ın çalıntı bir seçim hakkındaki yalanıyla tezahürat yaptı. Amerika Birleşik Devletleri için karanlık an; demokrasiyi savunan herkes için karanlık an. Avrupa ve İsveç'in ders alması gerekiyor. Burada da açık toplumlarımızı kapatmak isteyenler var. Demokrasi ve halk hareketlerindeki güçlü köklere rağmen bölünmeye karşı bağışıklığımız yok. Demokrasiyi baltalamak isteyen güçler var. Paylaşılan bir sorumluluk İnsanların mahkemelerde ve makamlarda seçim sonuçlarına güvenmesini sağlamak. Ve bu bir gerçek bir gerçektir.

 İsveç demokrasisini korumak her zaman fikir ayrılıklarımızdan daha büyüktür. İsveç refahının önemli ölçüde yükseltilmesi gerekiyor. Tıp merkezleri, acil durum depoları, postaneler kapatıldı. Hem kırsal hem de kentsel alanlarda bu fark ediliyor. Yaşlıların bakımı konusunda tüm tarafların gönül rahatlığını korumasını öneririz:

1-Belediyelerde vergi indiriminden kaçının

2-Tüm bütçelerde refaha tam odaklanma

3-Belediyelerin yaşlı bakımı için ayrılan parayı kullanmasını sağlayın

4-Yaşlı bakımında özelleştirmeleri durdurun

Diğer parti liderlerinin buna cevabını dört gözle bekliyorum” dedi.

Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson, ”Yeni yıl, zor bir durumda yeniden başlama şansı. İsveç'in potansiyeli çok büyük. Üç şey gereklidir:

1-Problem anlayışı,

2-Yeni net kurs

3-İşleri halletme gücü” diyerek sözüne başladı.

Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson, ”Hükümette kimsenin Dan Eliasson'un ülkeyi terk ettiğini bilmesinin diğer ülkelerde sonuçlara yol açması düşünülemez. İsveç'in korona stratejisi değişmeli. Sorumlu olanlar öğrettikleri gibi yaşamalıdır. Baharın zararları aşı ile tamir edilmeye çalışılmamalıdır.” eleştirilerini getirdi.

Ssolda, Ilımlı Muhafazakar Partisi başkanı Ulf Kristersson ve Sosyaldemokrat İşçi Parisi Başkanı Stefan Löfven tartışıyorlar.

İsveçdemokratları lideri Jimmie Åkesson, ”Yeni Yıl, demokratik kurumlarımızı korumanın önemini vurgulamak için iyi nedendir. İnsanların farklı görüşlerine saygı duyun. Amerika Birleşik Devletleri'nde olanlar değersiz ve kabul edilemez. Teknoloji şirketlerinin fikirlerini açıklamaması kabul edilemez. Yaşlı bakımı son derece ihmal edilen noktalardandır. Korona Komisyonu, hükümete adil eleştiriler yöneltti. Dünyanın en yüksek vergilerine nasıl sahip olabiliriz ve refahımız hâlâ kötüleşiyor. Yanıt, siyaset ve önceliklerdir” dedi.

Merkez Partisi lideri Annie Lööf konuşmasına korona durumunu özetleyerek başladı, ”Virüsün yaygınlaşmaya devam etmesi. Kriz anında şirketler kendilerini kurtarmak için çalışıyorlar. Aynı zamanda bir sırıtma tahmin edebiliriz. Aşılar artık tüm dünyaya yayılıyor. Şimdi sorumluluk alma zamanıdır. Bir adım önde olan etkili liderliğin zamanıdır. Korona uzun süredir hükümeti bizden önce yönetiyor. Ancak yayılmayı durdurmak için daha da fazlasının yapılması gerekiyor. Pandemi yasasını etkin bir şekilde kullanmak hükümete bağlıdır” değerlendirmesini yaptı.

Sol Partiye yeni başkan seçilen ve parti liderleri tartışmasına ilk kez katılan Nooshi Dadgostar, “Korona Komisyonu’nun raporu hükümete yönelik ‘yıkıcı eleştiriler’ içermektedir. Hükümet ve Ocak partileri neredeydi? Kısacası, yaşlılar korunacaktı ama eylemde yeterince şey yapılmadı. Ne kadar fazla saat üzerinden çalışan varsa, virüs o kadar yayıldı. İsveç, tüm İskandinav bölgesinde yaşlı bakımı alanında en fazla saatlik çalışana sahiptir. Korona Komisyonu'nun tarif ettiği felaket özelleştirmenin sonucudur. Hükümet bunu anlamalıydı. Yaşlı bakımını iyileştirmek için daha fazla insan harekete geçmelidir. Demokrasi, siyasi hesap verebilirliği gerektirir. Farklı seviyelerde olanlar birbirlerini suçlamamalıdır ” dedi.

Hıristiyan Demokrat lider Ebba Busch da, ” Hükümetin yüksek düzeyde enfeksiyon . yayılmasına izin verdiğini iddia ettiğimde çoğu şiddetle itiraz etti. Bu eleştiri muhtemelen boğazımda kaldı. Haziran ayında "cesur cesareti. ifadesini kullandığı zaman da kimse umursamadı. İsveç'te her hafta Norveç'te tüm salgın sırasında ölenden daha fazla insan ölüyor. Yaralar ve keder bizim topluluğumuzun olmamalıdır. Bu hafta 10.000 ölü geçtik"” yönünde eleştiriler yaptı.

Liberal parti lideri Nyamko Sabuni milletvekili olmadığı için yerine grup başkanı Johan Pehrson konuştu. Pehrson, ”Demokrasi ölmeden kutuplaşma ne kadar ileri gidebilir. İsveç, Amerika Birleşik Devletleri'nde olanlardan dersler çıkarmalı, Çoğu insanın korona krizini sorumlu bir şekilde ele alıyor. Şirketler için devlet desteği ve sağlık hizmetleri için destek veriliyor. Şimdi ciddi toplumsal sorunlara yeni bir yaklaşım getirmeliyiz. Okulun bilgi, düzen ve düzene odaklanması gerekir. İhtiyacı olan herkes için özen ve ilgi olmalı. Hukukun üstünlüğünü güçlendirmeliyiz, ömür boyu suçlular konumunda olanlar, ilgili cezayı almalı, çete suçları en büyük toplumsal sorunlarımızdan biridir” dedi.

İsveç İsveç Meclisi Parti Başkanları Tartışması Stefan Löfven Ulf Kristensson Annie Lööf Jimmie Åkesson Nooshi Dadgostar Ebba Busch Johan Pehrson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ