İSVEÇ’TE ALKOL YASAĞI UZATILDI

İsveç’te 24 Aralıkta başlayan alkol yasağı 24 Ocak'a kadar uzatılacağı Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren’in İsveç Televizyonu (SVT)’na verdiği bir demeçle duyruldu. Bakan gerekçe olarak, ”Toplumda sürekli yüksek bir enfeksiyon yayılımı var” dedi.

İSVEÇ’TE ALKOL YASAĞI UZATILDI
İSVEÇ’TE ALKOL YASAĞI UZATILDI Admin
Bu içerik 812 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç lokanta, bar ve benzeri yerlerde akşam saat 20.00’den sonra alkol servisini yasaklamıştı. 24 Aralık 2020'de yürürlüğe giren alkol yasağı 15 Ocak'ta sona eriyordu. Perşembe sabah saatlerinde bakan,”Hâlâ ciddi bir durumdayız” yorumunu yaparak yasağın 24 Ocak Pazar gününe kadar uzatıldığını söyledi.

Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren, SVT'ye, “Noel ve Yeni Yıl tatillerini geçtik ve toplumda enfeksiyonun yüksek oranda yayılmaya devam ediyor. Bu nedenle yasağın önümüzdeki hafta 24 Ocak pazar gününe kadar uzatmayı ve ardından hükümet olarak yeni bir durum değerlendirmesinden sonra ona göre yeni bir karara varacağız. Sağlık hizmetleri üzerinde fazlasıyla bir baskı var ve daha kapsamlı bir değerlendirme yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullanıyor.

Alkol yasağının uzatılacağına ilişkin basında yer alan haberlerin sonucunda alkol servisi yağan işletmelerin büyük bir hayal kırıklığına uğradıkları belirtiliyor. TV4 televizyonuna Stockholm’da Långbro Värdshus'u işleten restoran sahibi Fredrik Eriksson, ”Şok edici bir karar. Cumartesi gecesi açık kalmamıza izin verileceğini düşündük. Her şeyden önce hükümetin mesajlarının daha net olması gerekir” değerlendirmesini yapıyor.

İsveç'te yapılan araştırma ve istatistiklere göre alkol servisi yapan işletmelerin 2020 yılındaki ekonomik kayıplarının % 73 dolaylarında olduğu belirtiliyor.

İsveç Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren Alkol Yasağı Restoran Bar Stockholm Långbro Värdshus Fredrik Eriksson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ