İSVEÇ’TE KORONADA ÖLÜMLERDE 10 BİN SINIRI AŞILDI

İsveç’te koronavirüsü salgın fazla bir değişiklik göstermeden devam ediyor. Son 24 saatte sisteme girmekte geç kalan ölümlerle birlikte 351 kişi yaşamını yitirdi. 6 580 yeni vaka görüldü. Genel toplamda 518 783 vaka görülürken 10 185 kişi de yaşamını yitirdi. Hastanelerde 4 491 kişi tedavi görüyor ve bunların 367 tanesi yoğun bakım ünitelerinde bulunuyor.

İSVEÇ’TE KORONADA ÖLÜMLERDE 10 BİN SINIRI AŞILDI
İSVEÇ’TE KORONADA ÖLÜMLERDE 10 BİN SINIRI AŞILDI Admin
Bu içerik 1115 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Halk Sağlığı Kurumu, Sosyal İşler Genel Müdürlüğü ve Acil Afetler Kurumu’nun ortak düzenledikleri basın toplantısında kornavirüsü sayıları paylaşıldı. İsveç Halk Sağlığı Kurumu Daire Başkanı Karin Tegmark Wisell basın toplantısında genel değerlendirmelerde bulundu. Wisell, “Virüste en büyük artış Amerika kıtasında gerçekleşiyor ama, Avrupa'da da artıyor. İsveç'te geçen hafta 518.000'den fazla vakamız vardı. Görünüşe göre bir tür platoya ulaştık ama ülkede çok sayıda yeni vaka var. Fazla artış yok, daha ziyade bir plato ya da muhtemelen hafif bir düşüş” dedi.

Karin Tegmark Wisell devamla, “Mesajımız, yaygın enfeksiyon yayılımı ve çok sayıda ölümle sonuçlanan bir hastalık olmasıdır. Tüm yaş gruplarında ölümlerimiz var, ama yaş gruplarında büyük farklılıklar var. 70 yaş ve üstü en fazla zarar gören kesim. Eğriyi düzleştirmeye yardım etmemiz önemlidir. Herkese yardım edilmeli. Böylece bakım, bakım gerektiren durumları halledebilir” yorumunu yaptı.

Sosyal İşler Genel Müdürlüğü Bölüm BaşkanlarındanThomas Lindén, “Belli bir gecikme olduğunu ancak hasta sayısının azaldığını tespit ediyoruz. Ancak bölgesel farklılıklar büyük, bazılarında artış var, diğerleri plato aşamasında bulunuyor. Yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranı yüksek ve durum kritik görünüyor. Yoğun bakımda ünitelerinde her 10 kişiden 6'sında covid-19 var” değerlendirmesini yaptı.

Acil Afetler Kurumu’dan Svante Werger ise, “Pandeminin tüm toplumu etkilediğini söyleyebliriz. Risklerden biri, toplumun hava durumu veya elektrik kesintileri gibi diğer krizlerle başa çıkma kabiliyetiyle ilgilidir. Sağlık hizmetleri üzerinde ağır yük oluşturabilecek risklerin farkında olmak önemlidir” dedi.

Birkaç bölge, olası yan etkilerin ekonomik maliyetleriyle ilgili hükümet tarafından resmi bir karar verilinceye kadar Moderna'nın aşısını beklemeyi seçti. Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren TT’y, “Bugün bu karar veriliyor. Hükümet Perşembe günü fazladan bir kabine toplantısı yapacak. Bunu şimdiye kadar neden yapmadığımızı vurgulamak istiyorum çünkü özellikle bu aşı için endişeliyiz. Anlaştığımız ve onay için gerekli olan tüm aşıları kullanabilmeyi istememizle ilgili” diyor.

İsveç koronavirüs İsveç Halk Sağlığı Kurumu Karin Tegmark Wisell Sosyal İşler Genel Müdürlüğü Thomas Linden Acil Afetler Kurumu Svante Werger Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren Aşı Moderna
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ