PROFESÖR FREDRİK ELGH: ”ÖNÜMÜZDEKİ 2 AY İÇERİSİNDE YETERLİ ÖNLEMLER ALINMAZSA, 5 BİN KİŞİ ÖLEBİLİR”

İsveç bir türlü önünü alamadığı korona salgınıyla mücadelesini sürdürüyor. 11 Mart 2020’den bu yana covid-19’dan ölenlerin sayısı 10.000 kişiyi aştı. Bu alanın uzmanı virologlar bugünkü haliyle mücadele devam ederse, gelecek iki ay içerisinde en az 5 bin kişinin ölebileceğini söylüyorlar.

PROFESÖR FREDRİK ELGH: ”ÖNÜMÜZDEKİ 2 AY İÇERİSİNDE YETERLİ ÖNLEMLER ALINMAZSA, 5 BİN KİŞİ ÖLEBİLİR”
PROFESÖR FREDRİK ELGH: ”ÖNÜMÜZDEKİ 2 AY İÇERİSİNDE YETERLİ ÖNLEMLER ALINMAZSA, 5 BİN KİŞİ ÖLEBİLİR” Admin
Bu içerik 705 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Viroloji profesörü Fredrik Elgh, ”Hiçbir şey yapılmazsa önümüzdeki iki ay içinde 5.000 kişinin daha ölmesi tamamen olanaklıdır. Üç ile dört hafta süreyle aşağı çekebilirsek, enfeksiyonun yayılmasını üçte bir oranında azaltmak oldukça olanaklıdır” diyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’na göre, İsveç'te covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 10,185'e ulaştı. Bu  rakamın daha yüksek olması bekleniyor. İsveç Halk Sağlığı Kurumu Daire Başkanı Karin Tegmark Wisell Perşembe günkü basın toplantısında, "Maalesef, ülkede hâlâ enfeksiyon yayılımı fazla olduğu için artışın devam etmesini bekliyoruz," dedi.

Umeå Üniversitesi'nde viroloji ve klinik mikrobiyoloji profesörü ve Merkez Partisi'nin yerel siyasetçisi Fredrik Elgh'e Aftonbladet gazetesine verdiği demecinde, ”Mevcut durum ’korkunç’tur. COVID-19'dan rekor sayıda, 10.000'den fazla ölüm var, yani, Mart ayının başından bu yana 1.000'de 1 kişi öldü. Norveç ve Finlandiya'da buna karşılık gelen rakam onda birdir” değerlendirmesini yapıyor.

Fredrik Elgh devamla, ”Aynı zamanda, bu konuda bir şeyler yapılabileceğine inanıyorum. Eğer şimdi harekete geçersek: Üç ile dört hafta süreyle aşağı çekersek, enfeksiyonun yayılmasını şu an olduğunun üçte birine düşürmek oldukça olanaklıdır. Bana göre, insanların alışverişe çıkmasına ve Sälen'e gitmesine nasıl izin verebileceğimiz, öte yandan emniyet kemerini savunan ve insanların sigarayı bırakması gereken bir ülkeyken, tamamen anlaşılmaz.

Fredrik Elgh'e göre İsveç, Danimarka, Almanya ve Avusturya gibi diğer ülkelerin neler yaptığına bakmak gerekiyor. Elgh; ” Şu anda yaptığımız şey gönülsüz. Diğer Avrupa ülkelerine bakın, eğriyi aşağıya çevirmeyi başardılar. Bazı durumlarda, bir süre sonra tekrar yükseldi, ancak şu anda İsveç'te yaptığımız şey, her şeyi yavaşlatıyoruz, ancak enfeksiyon yayılma eğrisini büyük ölçüde tersine çevirmeyecektir. Yeterli önlem almadık. Ama artık salgın ekibimiz olduğuna göre bunu yapabiliriz. Bana göre, bunu zaten yapmamış olmamız düşünülemez. Asla hiç bir şey geç değildir ama evet - şu anda çok zor bir durumdayız ve olmamalıydık.” açıklamalarını yapıyor.

İsveç koronavirüs Prof. Fredrik Elgh virolog viroloji Danimarka Almanya Avusturya Karin Tegmark Wisell
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ