İSVEÇ’TE KORONADAN BUGÜN 124 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

İsveç’te koronavirüsündeki belirsizlik sürüyor. Kimi bölgelerde düşüşler gösteren virüs, kimi bölgelerde yayılmayı sürdürüyor. Bugün son 24 saat içerisinde 124 kişi yaşamını yitirdi. 4 985 yeni vaka görüldü. Hastanelerde 4 645 kişi tedavi görüyor ve bunlardan 315 tanesi yoğun bakım ünitelerinde bulunuyor.

İSVEÇ’TE KORONADAN BUGÜN 124 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
İSVEÇ’TE KORONADAN BUGÜN 124 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ Admin
Bu içerik 506 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te koronavirüsü konusunda salgının azaldığına dair işaretlere pek rastlanmıyor. Her gün 5 bin dolaylarında yeni vaka görülüyor. Son genel duruma göre 542 952 vaka, 10 921 ölüm olayı gerçekleştiğini görüyoruz. Ölümler genellikle 80 ile 90 yaş arasında yoğunluğunu sürdürüyor.

İsveç Halk Sağlığ Kurumu bugünkü basın toplantısında genel kuralların yinelemenin ötesinde yeni bir şey anlatmadılar. Kurumda Daire Başkanı olan Karin Tegmark Wisell kurallara uyulmasını ve Başbakanın sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında alınan yeni önlemleri tekrarladı.

Wisell, “Liselerde müdürlere, eğitiminde kademeli olarak yerel eğitime dönüş konusunda bir tavsiyede bulunduk. Tavsiyemiz sadece okul için değil, kademeli bir düşüşle de ilgili değil, aynı zamanda çocukların boş zaman etkinliklerine erişim imkânı için de geçerlidir” dedi.

Sosyal İşler Genel Müdürlüğü  Halk Sağlığı Danışmanı Iréne Nilsson Carlsson ise yoğun bakım ünitelerideki durumu anlattı. Carlsson: “Şu anda solunum cihazı bulunan 760 yoğun bakım ünitesi bölgesi var, 588 kişi dolu. Bunlardan 315 hasta covid-19 için tedavi ediliyor. Hafızası iyi olanlar, bunun geçen hafta 369 covid hastamız olduğu zamana göre bir düşüş olduğunu hatırlayabilir. Geçen haftaya göre 54 daha az hastamız var. Bugün tüm yoğun bakım ünitesinde bulunan hastalarının yüzde 54'ü covid-19 tedavisi görüyor. Yoğun bakım ünitesinde 172 boş yer var. Yüzde 23 kapasiteye karşılık gelir. Ancak bölgeler arasında büyük farklılıklar var. Yoğun bakım ünitesi dışında yatarak tedavi gören covid-19 hastalarının sayısında bir azalma görüyoruz. 13 Ocak'ta 2.395 idi, dün 1.984 düştü. Şu anda büyük gelişmeler var” açıklamalarında bulundu.

İsveç Acil Afetler Kurumu’ndan Svante Werger: “Özellikle bilgi çalışması ve halkla iletişim söz konusu olduğunda, şu andaki durumla ilgili söylenecek sözler önemlidir. Bu zorlu bir iş. Enfeksiyon kontrolü ile ilgili kurallarımız ve tavsiyelerimiz var. Daha somut bir düzeyde, mesela yeni yasa açısından, işinizde özellikle nerede olduğunuz açısından karmaşık hale geliyor? İkincisi aşı ile ilgilidir. Herkesin akıllıca ve bilinçli bir seçim yapabilmesini sağlamak için çalışıyoruz. Üçüncüsü, politikayı, nasıl çalıştığını ve nasıl davrandığımızı gözden geçiriyoruz. İşimizin kalitesi için önemlidir”dedi.

İsveç koronavirüs Halk Sağlığı Kurumu Karin Tegmark Wisell Sosyal İşler Genel Müdürlüğü Iréne Nilsson Carlsson İsveç Acil Afetler Kurumu Svante Werger Aşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ