İSVEÇ’TE KORONA AŞISINDA İKİNCİ FAS BAŞLIYOR

İsveç’te 27 Aralık’ta başlayan BionTech/Pfizer aşısının kullanılmaya başlamasıyla aşılamanın birinci aşamasında aşılanacakların dörtte biri tamamlanmış tamamlamış durumda. Ayrıca birçok bölge de ikinci aşamada gizlice başlatılmıştır. Aşı için spor salonları ve askeri tesislerin kullanılması dğşğnülüyor, ancak aşı çağrısının nasıl olacağı ve nerede gerçekleşeceği hala belirsiz.

İSVEÇ’TE KORONA AŞISINDA İKİNCİ FAS BAŞLIYOR
İSVEÇ’TE KORONA AŞISINDA İKİNCİ FAS BAŞLIYOR Admin
Bu içerik 554 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç basınında tartışılmaya başlayan aşı konusu ve bu alanda ortaya çıkan sorunlara sağlık yetkilileri tam yanıtlar veremiyorlar. BionTech/pfizer aşısından sonra ortaya çıkan ölüm olayları hâlâ açıklanabilmiş değil.

İsveç’te aşılamanın genel olarak nasıl olacağı konusunda İsveç Belediyeleri ve bölgeleri (SKR)'nden Emma Spak; “Tam olarak nasıl yapılacağını söyleyemeyiz. Çünkü, bu bölgelere biraz farklı olan durumlar var ve nasıl yapacaksınız” diyor.

Emma Spak, Haziran ortasına kadar 5 ya da 6 milyon kişinin aşılanmasısı palanladıklarını ama belirsizlikler olduğunu ileri sürerek, “Ancak tamamen söylenen dozları veren şirketlere dayanıyor, bununla ilgili bir endişe var. İlk aşamada yolunuzda iyi olduğunuzu anlıyorum çünkü daha sonra yoğun bakımdaki personeli aşılamaya başladık, bu nedenle kısmen 2. aşamadayız,” yorumunu yapıypr.

İsveç Halk Sağlığı Kurum ve İsveç Belediyeleri ve Bölgeleri yönetimi çeşitli aşamalar için gereken sürenin İsveç'e ne kadar aşı yapıldığına bağlı olduğunu değerlendiriyorlar. Buna ilişkin Emma Spak, “Şimdi haftada 100.000 doz alıyoruz. Aşı koordinatörü Richard Bergström, bu miktarın haftada 300.000 çıkacağını, Şubat-Mart ayının sonundan itibaren ve Nisan ayının baaşından itibaren haftada 500.000 ya da daha fazlaya çıkacağını söylüyor” değerlendirmesini yapıyor”söylüyor.

İSVEÇ HALK SAĞLIĞI KURUMU’NUN TAVSİYESİ

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’na göre, aşama 2 geçici olarak Şubat 2021'de başlayacak. Aşama 2'de öncelik verilen gruplar paralel olarak aşılanacak. Bu gruplar:

• En yaşlıların önce aşı olduğu 70 yaş ve üzeri kişiler.

• LSS'ye (belirli engelli kişiler için destek ve hizmet yasası) göre müdahaleler alan yetişkinler. Sosyal Sigorta Kanunu'na göre yardım tazminatı konusunda karar alan yetişkinler için de geçerlidir.

• Hastalar ve bakım alıcıları ile yakın çalışan LSS dahil bakım ve hemşirelik personeli.

3. aşama için ön tarih bulunmamaktadır. Ancak halk sağlığı otoritesi, 18-69 yaş aralığındaki kişilerin, o zaman öncelik verilmesi gereken bir risk grubunun parçası olduğunu yazıyor. Hangi risk grupları olduğuna dair henüz bir karar verilmedi.

Kaynak: İsveç Halk Sağlığı Kurumu

İsveç korona aşı 2.Fas İsveç Belediyeleri ve Bölgeleri İsveç Halk Sağlığı Kurum Emma Spak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ