İSVEÇ, NORVEÇ SINIRINI KAPATTI

İsveç, Oslo bölgesinde yayılan virüs mutasyonunu önlemek amacıyla Norveç'ten giriş yasağı getirdi. Ancak İsveç Halk Sağlığı Kurumu'ndan Karin Tegmark-Wisell'e göre virüs İsveç'te zaten Norveç'te olduğu gibi kadar yaygın olabilir, görüşü belirtiyor. Yasak gece yarısı yürürlüğe girer ve 14 Şubat'a kadar geçerlidir.

İSVEÇ, NORVEÇ SINIRINI KAPATTI
İSVEÇ, NORVEÇ SINIRINI KAPATTI Admin
Bu içerik 554 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İngiliz virüs mutasyonu İsveç'te zaten var. İsveç Halk Sağlığı Kurumu’na göre, şimdiye kadar yaklaşık 50 vaka tespit edildi. Bu vakaların büyük çoğunluğu yurtdışından gelen kişilerle bağlantılı bulunuyor. Ancak virüs mutasyonlarının izlenmesi, İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun istediği gibi henüz tam olarak geliştirilmedi. Bazı bölgeler şüpheli vakaların analizlerini göndermeye başladı. Fakat şimdiye kadar hiçbir bölge tüm numunelerin belirli bir oranını (yüzde onunu) sıralama için göndermeye başlamadı. Bu konuda İsveç Halk Sağlığı Kurumu tarafından görevlendirilmeler yapıldı.

İsveç Haber Ajansı TT’ye konuşan Halk Sağlığı Kurumu Daire Başkanı Karin Tegmark Wisell, virüse ilişkin yeterli örnekler alındı mı sorusuna, ”Hayır, bu yüzden şimdi sıralamayı artırıyoruz. Avrupa otoritesi ECDC'nin tavsiyesine göre, vakaların yüzde onunun sıralandığı sonucuna vardığımızda amaç, toplam vaka sayısının yüzde ikisinden fazlasını oluşturan varyantların oluşumunu bulmaktır. Her şeyi sıralamazsan, asla her şeyi bulamazsınız” diyor.

Bugün yapılan testlere dayanarak, İsveç'te Norveç'ten daha iyi bir duruma sahip olduğumuzu söyleyebilir miyiz, sorusuna ise Wisell, ”Kesinlikle değil. Biz de bunu asla söylemedik. Herkes bir pandeminin ortasında olduğumuz gerçeğiyle ilgilenmeli ve temas konusunda hâlâ çok katı kısıtlamalar olduğunu hesaba katmalıdır” ifadesini kullanıyor.

Karin Tegmark Wisell devamla, ” Haftada yaklaşık 40.000 vakamız oldu ve bu 30.000 vakaya düştü. Tüm bu vakaları sıralarsanız, diyelim ki 40.000, haftada 60 milyon krona mal olur. Bu nedenle, bize varoluş hakkında iyi bir fikir verebilecek etkili yöntemler bulmak önemlidir” görüşünü ileri sürüyor.

Yasak gece yarısı yürürlüğe girer ve 14 Şubat'a kadar geçerlidir. İçişleri Bakanı Mikael Damberg, ”Danimarka için geçerli olanla aynı şekilde tasarlanmıştır. Aynı istisnanın geçerlidir. Caydırma, giriş yasağı ve Norveç'te bulunanlar için yeni kurallarla, Norveç'ten bulaşan enfeksiyonun yayılmasını hesaba kattık” diyor.

İsveç Norveç sınır kapatıldı mutasyon İngiltere Karin Tegmark Wisell
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ