İSVEÇ’İN AŞIDA SORUNU VAR

Aşılama oranı şu anda olduğu gibi devam ederse, İsveç'in yetişkin nüfusu 2023 sonbaharına kadar aşılanmış olmayayacağına işaret ediyor. Ancak aşılama stratejisi, İskandinav ülkelerinin geri kalanıyla aynı seviyede. Fakat, her şeye karşın Devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell, ”iyi gidiyor” diyor.

İSVEÇ’İN AŞIDA SORUNU VAR
İSVEÇ’İN AŞIDA SORUNU VAR Admin
Bu içerik 726 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç'in aşı eşgüdüm koordinatörü Richard Bergström'e göre, aşı olmak isteyen İsveç’teki tüm yetişkinler bunu yaz ortasından önce aşı olma fırsatına sahip olmalıydı görüşünü ileri sürüyor. Bu, yaz ortasına kadar geçen 14 hafta içinde 5,6 milyon İsveçlinin aşılanacağı anlamına geliyor. Bunun günün ortaya çıkan koşullarına pek de olanaklı olmadığını gösteriyor.

Devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell, “Aldığımız tüm sinyaller, aşının işe yaradığını iddia ediyor” derken dünkü ortak basın toplantısında teslimatların oldukça küçük olduğunu ve maalesef belirli bir azalma sağladıklarını söyledi. Yine de Tegnell, “Buna rağmen İsveç'te pek çok kişiyi aşılamayı başardılar” dedi.

Dördüncü hafta boyunca, yaklaşık 40.000 aşı dozu dağıtıldı. Ulusal Aşılama Kayıtlara covid-19'a karşı toplam 192.700 aşı bildirildi. Dağıtımlardaki azalma daha fazla ülkeyi etkiledi ve İsveç aşılama rakamları komşu ülkelerimizle aynı seviyede.

Anders Tegnell, “Aşı planlarını gerçekleştirebilecek bir senaryo ve engel var. Firmaların taahhüt ettiği teslimatları ve aşıları alamıyoruz. Bbu tamamen baskın engel, diğer her şeyin yönetilebilir. Aşı dozlarının planlandığı gibi gelmemesi durumunda sonuçları iyi olmayacaktır. Söz verdiğimiz ölçüde aşı almazsak, sorunlar çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

Bugünkü duruma ilişkin Teğnel,  ”Şimdi Astra Zeneca'nın aşısının bu hafta onaylanacağını ve teslimatlarının da söz verdikleri şekilde başlayacağını umuyoruz. Senaryolarla çalışmak durumu var. İsveç Halk Sağlığı Kurumu şimdi kısa süre içinde sunulacak çeşitli senaryolar geliştirmek için çalışıyor. En kısa sürede doğru şekilde halledebileceğimizi umduğumuz farklı senaryolar üzerinde çalışıyoruz. Kısmen şu anda sahip olduğumuz verilere göre devam ediyoruz. Ama aynı zamanda, çeşitli nedenlerden ötürü toplumda daha yüksek bulaşıcılık ve enfeksiyonun daha hızlı yayılması anlamına gelen bir senaryomuz var” değerlendirmesini yaptı.

Aynı zamanda, Tegnell, herkese yaza kadar aşı yapılmazsa salgının daha uzun süreceği konusunda uyarıyor. - Aşılarla ne kadar uzun sürerse, kesinlikle daha uzun süreli bir süreç olacaktır.

Aşılama konusunda kuzey ülkeleri arasında önemli bir fark yok. Danimarka, İskandinavya ülkeleri arasında şüphesiz şimdiye kadar en başarılı olan ülkedir. Danimarka Enfeksiyon Kontrol Enstitüsü rakamlarına göre 5,8 milyonluk nüfustan 183,295 kişiye ilk doz aşı yapıldı. Ayrıca 30.000'den fazla kişi ikinci dozu almıştır ve bu nedenle covid-19'a karşı tamamen aşılanmış kabul edilebilir.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü'ne göre, 5,3 milyondan biraz fazla Norveçli ilk dozu 78,100 aldı. Takip dozu 1.903 kişiye dağıtıldı. Izlanda'da koronavirüs hiçbir zaman diğer İskandinav ülkeleri kadar yayılmadı. Ülkenin sağlık otoritesine göre, burada 5,646 aşı yapıldı. Bunlardan 4.789 kişiye ikinci bir dozla yeterli koruma sağlanmıştır.

Finlandiya Halk Sağlık Enstitüsü, 5.5 milyonluk nüfusu arasında 110.047 covid-19 aşısı kaydetti. Bu kişilerin kaçının olası bir ikinci doz aşıyı aldığı açık değildir.

İsveç koronavirüs Covid-19 aşı İsveç Halk Sağlığı Kurumu Anders Tegnell Danimarka Norveç İzlanda Finlandiya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ