İSVEÇ’TE SON 24 SAATTE 95 KİŞİ KORONADAN YAŞAMINI YİTİRDİ

İsveç’te koronavirüsü tehlikesini hâlâ sürdürüyor. İsveç Halk Sağlığı Kurumu bugünkü basın toplantısında açıkladığı rakamlara göre, son 24 saatte 95 artışla koronadan ölenlerin sayısının 11 520 ve yeni vakalarda 4 085 artışla toplam vaka sayısı 564 557 oldu. Hastanelerde 4 750 kişi de tedavi görüyor. 216 269 kişiye de aşı uygulandı.

İSVEÇ’TE SON 24 SAATTE 95 KİŞİ KORONADAN YAŞAMINI YİTİRDİ
İSVEÇ’TE SON 24 SAATTE 95 KİŞİ KORONADAN YAŞAMINI YİTİRDİ Admin
Bu içerik 497 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Halk Sağlığı Kurum devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell basın toplantısında, “Hâlâ çok yüksek bir seviyedeyiz. Son zamanlarda küresel olarak biraz inip çıkıyor, muhtemelen Noel tatilleriyle bağlantılı. Halen uluslararası düzeyde çok yüksek bir enfeksiyon düzeyidir. Virüs, Amerika kıtası, Kuzey ve Güney Amerika’ya hâkim oldu ve hâkim olmaya devam ediyor. Rusya da dahil olmak üzere Avrupa bölgesi uzun zamandır en büyük ikinci bölge olmasına rağmen vaka sayısında düşüş var. İsveç sürekli olarak kalabalığın ortasında bir yerdedir. Biraz aşağı inmeye başladık. Pek çok ülkeden biraz daha düz bir eğrimiz var” dedi.

Basın açıklamasında haftada yaklaşık 200.000 COVID-19 testi yapıldığı ve haftalık pozitiflerin oranı, önemli bir düşüş gösterdiği bu durumun yüzde 12’ler olarak ortaya çıktığı belirtildi. Sayısın düşmesinde azalan vaka sayısının ya da az kişinin kendi kendini test etmesinden kaynaklanması söz konusu olmadığı ama daha da aşağı inmek istenildiği ve doğru yöne gidildiği ifade edildi. Ayrıca, 100.000 kişi başına bildirilen vakaların 14 günlük süre içerisinde 443 vaka olduğunu ve bu öncekinden çok daha düşük olduğunu belirtiyor.

Devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell aşı konusunda: “Devasa bir sorun yok, hem Pfizer hem de Moderna'nın yaşlılarda da iyi bir etkisi olduğunu bildiğimiz aşısı var. Eğer, yaşlılar için o kadar etkili olmadığı ortaya çıkarsa, kesinlikle yaşlılar için tehlikeli olmadığını, daha az etkili olduğunu hayal edebilir. Ancak aşıyı sağlık mesleği mensupları üzerinde kullanmayı hayal edebilirsiniz, bunun için de kullanım bulmanız kesinlikle mümkündür. Ama onu yaşlılar için kullansak iyi olurdu çünkü korumak istediklerimiz onlar. Astra Zeneca'dan büyük miktarlarda aşı alacağız. Ancak birkaç hafta içinde daha iyi veriler elde edeceğimizin farkında olmalıyız çünkü o zaman Amerikan çalışması bitecek, o zaman daha iyi verilere dayanarak daha iyi bir pozisyon alabileceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Almanya sağlık yetkilileri Astra Zeneca aşısını 65 yaş ve üstü kişilere önermediklerini açıkladılar. Astra Zeneca aşısının yaşlılarda koruma sağlamada yeterli olmadığın anlaşılabileceği anlamına geliyor.

İsveç koronavirüz covid-19 İsveç Halk Sağlığı Kurumu Anders Tegnell Aşı BionTech/Pfizer Astra/Zeneca Amerika Moderna Almanya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ