OLOF PALME ÖDÜLÜ BLM HAREKETİNE VERİLDİ

Amerika’da yaşayan siyah azınlığın yüzyıllardır uğradığı haksızlıklar günümzde de devam etmektedir. Polis tarafından geçen yıl öldürülen Afro-Amerikan bir yurttaş adına başlatılan protestolar esnasında kurulan Yurttaş Hakları Hareketi (Black Lives Matter Global Network Foundation), 2020 ’Olof Palme Ödülü'ne layık görüldü.

OLOF PALME ÖDÜLÜ BLM HAREKETİNE VERİLDİ
OLOF PALME ÖDÜLÜ BLM HAREKETİNE VERİLDİ Admin
Bu içerik 635 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Yurttaş Hakları Hareketi (Black Lives Matter Global Network Foundation), Amerika’da Afro- Amerikan yurttaşlara uygulanan haksızlıklar, adaletsizlikler ve geçen yıl polis tarafından kasıtlı öldürülen Afrika kökenli kişinin protesto gösterileri esnasında ortaya çıktı. Hareket, Patrisse Cullors, Alicia Garza ve Opal Tometi tarafından kuruldu.

Olof Palme Anma Fonu* yayınladığı basın bülteninde, "Geniş anlamda BLM hareketi, Afrikalı-Amerikalı azınlığın diğer ten renklerine sahip insanlarla eşit olarak değerlendirilmemesinden ötürü kırılganlığını, acısını ve öfkesini benzersiz bir şekilde vurgulamıştır" denildi.

Palme Ödülü, Olof Palme ruhuna ve özellikle dünya barışına önemli katkılarından dolayı 1987'den beri her yıl verilmektedir. Diplomaya ek olarak ödül, yaklaşık 830.000 krona karşılık gelen 100.000 dolarlık bir para ödülünden oluşmaktadır.

                      Olof Palme 1981 yılında düzenlenen "Barış Yürüyüşü"nde 

*İsveç Başbakanı iken 28 Şubat 1986 yılında sokak ortasında öldürülen Olof Palme anısına kurulmuş olan Olof Palme Merkezi bünyesinde oluşturulan anma fonudur.

İsveç Stockholm Olof Palme Olof Palme Merkezi Olof Palme Anma Fonu Yurttaş Hakları Hareketi Black Lives Matter Global Network Foundation Palme Ödülü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ