İSVEÇ’TE KORONADA HAFTANIN SON BİLANÇOSU

İsveç’te koronavirüsü inişli çıkışlı tehlikasini sürdürüyor. İsveç Halk Sağlığı Kurumu haftanın son 24 saatte koronavirüsündeki rakamları açıkladı. Bugün ölüm olaylarında 71 artışla 11 591 oldu. Yeni vaka sayısında 2 400 artış ve toplamda 566 957’ye yükseldi. Hastanelerde 4 772 hasta bulunurken bunlardan 250 yoğun bakım ünitelerinde tedavi görüyor.

İSVEÇ’TE KORONADA HAFTANIN SON BİLANÇOSU
İSVEÇ’TE KORONADA HAFTANIN SON BİLANÇOSU Admin
Bu içerik 617 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Astra Zeneca'nın korona aşısı AB İlaç Dairesi (EMA) tarafından onaylandı. Onay, 18 yaş ve üzeri kişilerin aşılanması için geçerli olacak. Almanya daha önce, 65 yaş üstü insanlar için Astra Zeneca'nın aşısının kullanımına karşı kuşkularını belirtmiti. EMA, aşının 65 yaş üstü insanlar üzerindeki etkisini tahmin etmek için yeterli veri olmadığını değerlendirerek kullanılmamasını tavsiye etti.

İlaç şirketi Johnson & Johnson'ın aşısı, orta derecedeki hastalara karşı koruma söz konusu olduğunda yüzde 66, ağır hastalıklara karşı ise yüzde 85 etkili olduğunu CNN küresel bir araştırmaya dayanarak duyurdu. Şirkete göre, aşının Güney Afrika virüs mutasyonuna karşı daha az etkili olması beklendiğiini açıkladı.

AFP'ye göre Macaristan, Çin'in covid aşısı Sinopharm'ı onaylayan ilk AB ülkesi olacak. Macaristan Başbakanı Viktor Orban “Çin bu virüsü en uzun süredir biliyor ve bu nedenle muhtemelen en çok bu aşı yararlı olacaktır. Ben, sıramı bekleyeceğim ve ardından bir Çin aşısı seçeceğim” diyor. Yaklaşık 500.000 doz Sinopharm aşısının Şubat ayında Macaristan'a ulaşması bekleniyor. Macaristan daha önce Rus aşısı Sputnik V'in kullanımını da onaylamıştı.

İsveç’te 27 Aralık 2020’den  29 Ocak’a kadar yaklaşık 250 bin kişiye aşılandı. Kimilerine 2. doz verildi. İsveç’in yüzde kaç Astra Zeneca aşı kullanacağı henüz belli değil.

İsveç korona aşı İsveç Halk Sağlığı Kurumu AB İlaç Dairesi EMA Johnson & Johnson Almanya Macaristan Victor Urban Çin Sinopharm Rusya Sputnik V
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ