İSVEÇ’TE AYDINLIK GÜNLER BAŞLIYOR

İsveç genelinde aydınlık günler başlıyor. Artık yavaş yavaş karanlıkkış günlerini geride bırakıyoruz. Gündüzler daha da hızlı bir şekilde daha parlak olarak kendini göstermeye başlıyor.

İSVEÇ’TE AYDINLIK GÜNLER BAŞLIYOR
İSVEÇ’TE AYDINLIK GÜNLER BAŞLIYOR Admin
Bu içerik 728 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Güneş dolaysıylaaydınlık günler geliyor. Artık günler daha da hızlı bir şekilde daha parlak hale geliyor. Stockholm Bölgesini de içeren Svealand'da günlerin uzunluğu günde yaklaşık beş dakika ve kuzey İsveç'te biraz daha fazla artmaktadır.

21 Aralık'taki kış gündönümünden bu yana günler uzadı ve şimdi günler daha da hızlı bir şekilde dakikalar olarak artıyor. Stockholm'de, güneş Pazartesi günü 7.58'de doğdu ve 16.06'da ve yarın 7.55 ve 16.08'de batacak.

Kuzey İsveç’in Luleå kentinde güneş 8.23 ​​doğdu ve 15.08'i batacak, ancak yarın orada günün uzunluğu altı dakika kadar artacak. Artışın en yüksek olduğu Mart - Nisan aylarında, günlerin uzunluğu günde yedi dakikaya kadar bir artış gösteriyor. Devlet Meteoroloji Kurumu meteoroloğu Sofia Söderberg, ”İsveç enlemesine uzun bir ülke olduğu için bölgeler arasında çok değişkenlik gösteriyor” diyor.

İsveç Haber Ajansı (TT)'na konuşan Sofya Söderberg, ”Gündönümünde bu yana en azından değişiklikler var, ama şimdi daha hızlı bir şekilde aydınlık belli oluyor. Şu anda Svealand'da günlerin uzunluğunda günde yaklaşık beş dakika artış var. Doğuya doğru açıksa, sabahları daha parlak olacağını net bir şekilde görebileceksiniz” ifadelerini kullanıyor.

Ayrıca . Sofia Söderberg, ”Günlerin uzamasının nedeni, dünyanın ekseninin giderek daha çok güneşe doğru eğilmesidir. Değişiklik yaz ortasına kadar sürer. Yaz gündönümünde, kuzey yarımküre en çok güneşe doğru ve kış gündönümünde güneşten en çok uzaklaşır. İsveç'te günlerin ne kadar uzun ya da kısa olduğunu etkiliyor” değerlendirmesi de yapıyor.

İsveç yaz aydınlık günler Svealand Stockholm Kuzey İsveç Luleå Devlet Meteoroloji Kurumu meteorolog Sofia Söderberg
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ