İSVEÇ’E SEYAHATLERDE COVİD-19 TEST BELGESİ İSTENECEK

Cumartesi gününden itibaren, yabancı vatandaşların İsveç'e seyahat etmek için negatif bir covid-19 testi belgesiı göstermeleri gerekecektir. Hükümete göre bunun nedeni İsveç'te yeni virüs mutasyonlarının yayılacağı endişesi ön plana çıkıyor. Başbakan Stefan Löfven, ”Yeni virüs çeşitleri endişe verici” ifadelerini kullanıyor.

İSVEÇ’E SEYAHATLERDE COVİD-19 TEST BELGESİ İSTENECEK
İSVEÇ’E SEYAHATLERDE COVİD-19 TEST BELGESİ İSTENECEK Admin
Bu içerik 784 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Başbakan Stefan Löfven, İçişleri Bakanı Mikael Damberg ve İsveç Emniyet Müdürü Anders Thornberg bugün öğleden sonra düzenledikleri basın toplantısında açıklamalarda bulundular. Buna göre, 6 Şubat Cumartesi gününden itibaren, yabancı vatandaşlar İsveç'e girerken negatif bir covid testi belgesi göstermek zorunda kalacaklardır. Karar, İsveç Halk Sağlığı Kurumu'nun talebi üzerine alındığı belirtildi. Bunun nedeni, yeni virüs mutasyonlarının İsveç'te yayılacağı endişesinin egemen olmasıdır. İngiliz varyantı az sayıda da olsa İsveç’te de mevcuttur.

Başbakan Stefan Löfven bugünkü basın toplantısında, ”Yeni virüs türevleri endişe vericidir. Böyle olmazsa, ülkeye giremezsiniz ve test, genel bir kural olarak, en fazla 48 saatlik olmalıdır” değerlendirmesini yapıyor.

Şu anda, AB / ESS dışındaki tüm ülkelerden ve ayrıca Danimarka ve Norveç'ten gelen yabancı vatandaşların İsveç'e gereksiz yere seyahat etmeleri için bir yasak var. Bugün alınan karardan farkı, AB ve ESS vatandaşlarının da kapsam dahilinde olması ve dolayısıyla olumsuz bir covid testi olmadan İsveç'e seyahat etmelerine izin verilmemesidir.

Test en fazla 48 saat olmalıdır ve bu gereklilik, bazı istisnalar dışında 18 yaşın üzerindeki kişiler için geçerlidir. 18 yaşın altındaki kişilerin sınava girmeleri durumunda, ailevi nedenlerle,  İsveç'te yaşayan ya da işe gidip gelenler gibi acil nedenlerle test belgesi gerekmiyor.

Basın toplantısında Mikael Damberg, ”Kuralların işe gidip gelenleri sert bir şekilde etkilemeyecek şekilde tasarlandığını söylüyor. Elit sporcular da bu şarttan muaftır.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu'nun onaylanacak testlerin türü ve sertifikaların neye benzeyeceği ile ilgili düzenlemeler yapması bekleniyor. Yeni karar 31 Mart'a kadar geçerli olacaktır.

Finlandiya sınırını korumak ve aynı zamanda polisin üzerindeki yükü hafifletmek için, birkaç yetkili kurum sınır gözetimi konusunda yardımcı olacak. İsveç Emniyet Genel Müdürü  Anders Thornberg, kaynakları Finlandiya sınırına taşınması gerekeceğini söylüyor. Norveç ve Danimarka sınırında güvenlik önlemleri daha önceden alındı.

İsveç Covid-19 Test Belgesi Başbakan Stefan Löfven İçişleri Bakanı Mikael Damberg İsveç Emniyet Genel Müdürü Anders Thornberg Basın toplantısı AB/EES Norveç Finlandiya Danimarka
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ