İSVEÇ DİJİTAL AŞI SERTİFİKASI HAZIRLIYOR

İsveç, "yaza kadar" geçerli olacak bir dijital aşı sertifikası üzerinde çalışıyor. Dijitalleşme Bakanı Anders Ygeman (S) Perşembe sabahı düzenlediği basın toplantısında, hükümetin sertifikayı hazırlamak için üç yetkiliyi görevlendirdiğini söyledi.

İSVEÇ DİJİTAL AŞI SERTİFİKASI HAZIRLIYOR
İSVEÇ DİJİTAL AŞI SERTİFİKASI HAZIRLIYOR Admin
Bu içerik 691 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç basınında yer alan haberlere göre İsveç Hükümeti yaz mevsimine kadar bir dijital aşı sertifikası üzerinde çalışıyor. Yaz mevsimi dolaysıyla yurtdışına çıkacak olanlara kolaylık sağlamak amacıyla hazırlanıyor. Bakan Ygeman, “Amacımız, işin olabildiğince hızlı gitmesi ve dijital altyapının yaz aylarında kullanıma hazır hale gelmesidir. Aşı olan herkesin aşı yapan kişiden sertifika alma hakkı vardır. Artık aşı kartları ve bunların doğrulanması için dijital bir altyapı geliştiriyoruz. Bu, aşı sertifikalarını daha güvenli, daha kolay ve uluslararası geçerliliğe sahip hale getirecektir” diyor.

Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren yaptığı açıklamada, “Covid-19'a karşı aşı olduğunuzu kanıtlamak için artık bir aşı sertifikasına gereksinmeniz vardır. Aşı belgeleri muhtemelen aşı kadar uzun süredir beklenmektedir. Bugün, sertifikalar için bir altyapı oluşturmak için üç yetkiliyi görevlendiriyoruz” yorumunu yapıyor.

Plan artık aşı belgesinin hem dijital olarak düzenlenebilmesi hem de alınabilmesi üzerine kurulmuştur. Enerji ve Dijitalleşme Bakanı Anders Ygeman, “Hedefimizin dijital altyapının yaza kadar hazır olması olduğunu söylüyor. İsveç ve diğer ülkeler yeniden açılmaya başladığında, muhtemelen bir aşı sertifikası sunma zorunluluğu olacaktır. Şu anda, sınırdan İsveç'e geçmek için negatif bir korona testi belgesiı gerekiyor” diyor.

İçişleri Bakanı Mikael Damberg, “Aşı pasaportunun insanların İsveç'e gelmesini kolaylaştıracağını söylemek pek doğru değil” diyerek devamla, “Artık yardımcı olmuyor. Böyle bir pasaportla gelseniz bile son 48 saatte negatif bir korona testi belgesi göstermeden İsveç'e giremeyeceksiniz” ifadelerini kullanıyor.

İsveç İlaç Kurumu aşı koordinatörü Charlotta Bergquist: “Bugün İsveç'te onaylanan üç aşımız var: Pfizer, Moderna ve Astra Zeneca’dır. Ayrıca, Johnson & Johnson'ın aşısı da dahil olmak üzere iki aşının daha AB’den onay aldı. Böylece tüm aşılar AB'de müştereken onaylanmıştır”

İsveç Aşı Sertifikası Dijital Enerji ve Dijitalleşme Bakanı Anders Ygeman Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren İçişleri Bakanı Mikael Damberg İsveç İlaç Kurumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ