ÇETE AVUKATLARI GİZLİ BİLGİLERİ SIZDIRMAKLA SUÇLANIYORLAR

Çarşamba günü Expressen gazetesi yayınladığı bir haberle tüm dikkatleri üzerine topladı. Stockholm’da kriminel çetelerin avukatlığını üstlenen Ekrem Güngör ve Amir Amdouni avukatlıklarını yaptıkları Vårby Ağı çetesine polisin çalışmaları hakkında gizli olması gereken bilgileri aktarmakla suçlanıyorlar.

ÇETE AVUKATLARI GİZLİ BİLGİLERİ SIZDIRMAKLA SUÇLANIYORLAR
ÇETE AVUKATLARI GİZLİ BİLGİLERİ SIZDIRMAKLA SUÇLANIYORLAR Admin
Bu içerik 1259 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Çarşamba gününden beri Expressen gazetesinin yaptığı haberler devam ediyor. Devlet tarafından çetelerin avukatlığına atanan Ekrem Güngör ve Amir Amdouni bu hizmetlerinden dolayı devletten birkaç milyon kron kazanç elde ediyorlar. Ekrem Göngör'ün kurduğu “Devlet” adlı avukatlık bürosu bulunuyor. Amir Amdouni de orada çalışıyor.

Expressen gazetesinin verdiği bilgilere göre Hükümet Adalet Müfettişliği (JK) raporu, 2020 yılında "kral" ve "prens" takma adlarıyla kamu sektöründen milyonlarca kron kazanan avukatların bilgi sızdırdığını ve bir polis baskını "genelev yapmak" olarak haber verdiği belirtiyor.

Expressen'ın verdiği bilgiye göre, Vårby Ağı çete lideri avukatlara şunları yazıyor: "Sen bize yardım et, biz de sana yardım edelim."

On yıldır, Vårby ağı, uyuşturucu ticaretinde önemli bir role sahip olan Stockholm'un yeraltı dünyasının şiddetli bir parçası oldu. Geçen yıl, polis kapsamlı bir operasyon başlattı: Polis operayyonları çetenin birkaç silahlı saldırı olayla bağlantılıydı ve kısa süre sonra bunu bir dizi baskını takip etti.

Devlet adlı avukat bürosu sahibi Ekrem Güngör'e 2018 ve 2019 yıllarında kamu avukatlığı olarak görev yapması nedeniyle 11 milyon kron ödendi ve "Günün Hukuku" adlı site tarafından yapılan incelemede onu ülkenin en yüksek maaşlıları arasında beşinci sıraya yerleştirdi.

Amir Amdouni geçen sonbaharda Kral Virajı (Kungens kurva) adlı yerde işlenen cinayetin şüphelisinin savunucusu olarak görevinden kovulmuştu. Aftonbladet gazetesinin elde ettiği gizli bir mektuba göre, o zamanlar "Avukat etiği nedenlerine" bağlı azledilmişti.

Başsavcı Stefan Bergman olayla ilgili olarak iki rapor hazırladıklarını birini İsveç Barolar Birliği’ne, diğerini Hükümet Adalet Müfettişliği’ne verdiklerini şöyle açıklıyor: “İlk olarak, JK işlenmiş bir suç olup olmadığı konusunda bir pozisyon almalıdır. İki: Baro'ya, meydana geldiğini iddia ettiğimiz bu usulsüzlüklerin, iyi hukuk uygulamalarına uygulananlarla uyumlu olup olmadığını incelemek için gönderdik” diye devam ediyor: “Büyük çoğunluğun, çoğunluğun - neredeyse tüm avukatların - düzenlemelere bağlı kaldığını, yüksek bir üne sahip olduğunu ve toplumun güveninin tadını çıkardığını belirtmek önemlidir.

Gazetenin, gördüğünüz bu düzensizlikler, soruşturmalarda herhangi bir zarara yol açıp açmadığına dair bir açıklama verebilir misiniz? Sorusuna ise Başsavcı Bergman: “Bunun içine girmek istemiyorum. Kesinlikle bir değerleme yapabileceğiz, ancak bugün için bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Öte yandan, gördüğüm güvene bir zarar ve şu anda gerçekleştiğini iddia ettiğimiz bu şeylerin var olmasından dolayı muhtemelen zarar gören başka avukatlar da var. Ayrıca, raporlardaki bilgiler, yargılama öncesi gizlilik içerir” diyor.

Ekrem Güngör bugün yaptığı bir açıklamada kriminel çetenin avukatlığını bıraktığını söyledi.

Şimdi gözler İsveç Barolar Birliği’ne çevrildi. Kendisine gönderilen rapor doğrultusunda avukatlara ceza verecek mi, vermeyecek mi? Eğer bir ceza verecekse, bu nasıl bir ceza olacak? Avukatlık lisanlarının ellerinden alınmalarına neden olacak mı?

Ekrem Güngör Amir Amdouni Avukat Devlet Avukat Bürosu Kamu savunmanı Başsavcı Başsavcı Stefan Bergman Rapor İsveç Barolar Birliği Hükümet Adalet Müfettişliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ