İSVEÇ BİR RUS DİPLOMATI SINIR DIŞI EDİYOR

Rusya’nın geçen cuma günü St: Petersburg’tan sınırdışı ettiği İsveçli diplomata misilleme olarak, İsteç’te bir Rus diplomatı sınırdışı ediyor. Sınır dışı edilme kararı, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde tarafından açıklandı.

İSVEÇ BİR RUS DİPLOMATI SINIR DIŞI EDİYOR
İSVEÇ BİR RUS DİPLOMATI SINIR DIŞI EDİYOR Admin
Bu içerik 874 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Rusya’da muhalefet lideri olarak gösterilen ve daha önce bir havaalanında içtiği çaydan zehirlenerek Avrupa’da devi gören ve iyileştikten sonra 10 gün kadar önce Rusya dönen Aleksej Navalnyj, havaalanında tutuklanmıştı. Hakim karşısına çıkarılan Navalnyj’ye 3,5 yıl hapis cezası verilmişti. Bunun üzerine Rusya’da protesto gösterileri başladı ve devam ediyor.

Rusya, İsveçli diplomatın Putin karşıtı gösterilere katıldığı gerekçesiyle sınır dışı edilmişti. Bu durum üzerine İsveç’te tartışmalar başlamış ve misilleme yapılması ileri sürülmüştü. Dışişleri bakan Ann Linde’nin kararı bu tartışmalara teslim olduğunu gösteriyor.

Dışişleri Bakanı Ann Linde Twitter hesabından, “Rus büyükelçisine, Rus büyükelçiliğinden bir kişinin İsveç'ten ayrılması istendiğini bildirdik. Bu, yalnızca görevlerini yerine getiren İsveçli bir diplomatın sınır dışı edilmesi yönündeki kabul edilemez karara açık bir yanıttır” diye yazdı.

Ann Linde yaptığı bir yorumda, “Rusya'nın düşmanca eylemi bize simetrik eylemde bulunmaktan başka seçenek bırakmadı” diyor.

Cuma günü sınır dışı edilen İsveçli diplomatın yanı sıra, bir Polonyalı ve bir Alman diplomat da Aleksej Navalny için gösteri yapmakla suçlanarak, sınır dışı edildiler. İsveç'in bir Rus diplomatını sınır dışı etme kararı, aynı zamanda Rus diplomatlarını sınırdışı eden Polonya ve Almanya ile istişare içinde alındığı basına yansıyan haberler arasında bulunuyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde Rusya diplomat sınır dışı etmek Polonya Almanya Aleksej Navalnyj Putin göster
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ