İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNÜN KORONA BİLANÇOSU

İsveç’te geçen Cuma gününden bugüne kadar gçen dört gün içinde sisteme giren ölüm vakası 73 ve yeni vaka sayısı da 8 112 oldu. Genel toplamda 12 188 kişi yaşamını yitirirken vaka sayısıda 596 174 oldu. Hastanelerde 4 941 kişi de tedavi görüyor. 308 622 kişiye 1.doz ve 76 103 kişiye de 2.doz aşı yapıldı.

İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNÜN KORONA BİLANÇOSU
İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNÜN KORONA BİLANÇOSU Admin
Bu içerik 460 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Halk Sağlığı Kurumu düzenlediği bugünkü basın toplantısında devlet  epidemiyoloğu Anders Tegnell, açıklamalarda bulundu. Tegnell’e göre, “Her zamanki gibi küresel duruma bakarak başlıyoruz. Küresel bir gerileme yaşıyormuşuz gibi görünebilir, ancak bunu söylemek için biraz erken. Birleşik Krallık dahil olmadığı için AB ve AEA'daki vakalar biraz farklı görünüyor. Burada, her zaman yaklaşık aynı sayıda vaka ile istikrarlı bir eğilimimiz var. Ancak farklı ülkeler arasında çok büyük farklılıklar var. Farklı ülkeler arasında dalgalanmalar hızlı. Ancak gördüğünüz gibi, tüm Avrupa'da oldukça eşit bir renk, İspanya ve Portekiz daha koyu görünüyor. Virüsün gelişmesi farklı ülkeler arasında çok farklıdır. İsveç, diğer ülkelere göre biraz daha yumuşak bir eğri izliyor. Bu kış boyunca covid-19 ile zor bir durum yaşayacağız” dedi.

Tegnell, Örneklemeye bağlı olmadığı için gelişimin nasıl gerçekleştiğinin daha net bir göstergesi olan yoğun bakım ünitelerine bakıyoruz. Orada son zamanlarda gerçek bir düşüş gördük. Gelişme olumlu görünüyor. Düzleşme veya yükselme eğilimi alırsak, yoğun bakım ünitesini de etkileyecektir. Ölüm sayısı - bu büyük ölçüde toplam vaka sayısına ve ayrıca aşılama çabasına bağlıdır” diye devam etti.

Anders Tegnell aşılama konusunda da, “Şu anda aşılarda sınırlayıcı olan tek şey aldığımız teslimatlardır. Bölgelerde şimdiye kadar 300.000'den fazla insanı aşıladık. 18 yaş üstü nüfusun yüzde 4'üne yaklaşmış bulunuyoruz. Başından beri hızlı ve net bir artış oldu. 1. aşamadaki özel önceliklendirme, daha çok özel barınma ve evde bakıma odaklanmıştır. Orada bölgeler tek dozla yüzde 75'e ulaştı ve neredeyse yüzde 30'u iki doz aldı. Evde bakım hizmetine ulaşmak daha zor oldu, ancak orada bile yüzde 25 en az bir doz, yüzde 1,5'i iki doz aldı” değerlendirmesini yaptı.

İsveç Halk Sağlığı Kurumuepidemiyoloğu Anders Tegnell, İsveç'e seyahat edenlerden ve bu bağlamlarda enfeksiyon ve virüs mutasyonlarını durdurmaya yönelik tedbirlerden bahsederek, “İsveç'e seyahat eden herkesin, geldikten sonra 7 gün evde kalması ve yakın temastan kaçınması tavsiye ediyoruz. Tüm yabancı vatandaşlar ülkeye giriş için negatif bir covid-19 testi sunmaları gerekiyor. Başta İsveçliler olmak üzere testi olmayanların varışta mümkün olan en kısa sürede kendilerini test etmeleri öneriyoruz. Bunun için artık tüm bölgelerde önceliklendirmenin mümkündür. Kişilere daha sonra geldikten 5 gün sonra kendilerini tekrar test etmeleri öneriyoruz” dedi.

Ayrıca, hükümet yerel trafik dışında şehirler arası seyahatlerde kişi sınırlandırmaları getirileceğini duyurdu.

İsveç İsveç Halk Sağlığı Kurumu Anders Tegnell koronavirüs aşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ