İSVEÇ’TE KORONADAN BUGÜN 44 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

İsveç’te bir yandan koronavirüsü ile mücadele ederken diğer yandan mutasyonlarda fazlasıyla artışlar ortaya çıkmaya başladı. İsveç Halk Sağlığı Kurumu ve diğer yetkililer basın toplantısında gelişmelerden endişeli olduklarını belirtiler.

İSVEÇ’TE KORONADAN BUGÜN 44 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
İSVEÇ’TE KORONADAN BUGÜN 44 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ Admin
Bu içerik 313 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’ndan devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell’in açıklamalarına göre bugün ölüm vakalarında 44 artışla 12 370 ve vakalarda 4 333 artışla 604 577 oldu. Hastanelerde 4 980 kişi tedavi görüyor ve bunlardan 225 tanesi yoğun bakım ünitelerinde bulunuyor. Yoğun bakım ünitelerinde bulunan hastalarda düşüşler yaşanıyor. Dün bu sayı 336 kişiydi.

Devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell, “Dünyada vaka sayısı azalıyor - AB'de tablo daha karışık. İsveç'te, gittikçe daha fazla ilerlemeyen iyi bir düşüş yaşadık. Son birkaç hafta içerisinde, haftada yaklaşık 20.000 vaka ile birbirine yakındı ve bu hafta da oraya inecek gibi görünüyor. Hâlâ yüksek bir enfeksiyon yayılımımız var” dedi.

İsveç’te görülen İngiliz mutasyona uğramış virüs türü yüzde 20 dolaylarında yayılma göstermiş durumda.  Tegnell, “En güncel varyantlardan biri İngiliz mutasyonudur. Bölgelerin analizlerine göre, beşinci haftada Västra Götaland'da yüzde 20, Gävleborg'da yüzde 16, Skåne'de yüzde 12 ve Västmanland'de yüzde 9 varyantı tespit edildi. Seviyeleri olabildiğince düşük tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Şimdi ve gerçekten her zaman aşı teslimatlarında değişiklik haberleri gördünüz. Aşı teslimatları çok belirsizdir, düzenli aralıklarla değişecektir. Herhangi bir düzeyde değiştirebileceğimiz hiçbir şey yok. Firmalar tarafından kontrol edilmektedir. Şuraya ekleyebilirsiniz: Sistemin herhangi bir yerinde stok yoktur, üretimden aşılayıcılara doğrudan gider” değerlendirmesini yaptı.

İsveç Halk sağlığı Kurumu mesleklere göre hazırlanan raporlarda öğretmen camiyasında virüsün fazla bir oranda görülmediği ve en düşük olduğunu dile getiren Tegnell, “Okul personeli çok tartışıldı, İsveç'teki en büyük meslek gruplarından biri. İşyerinde çok fazla bulunan ve mesleki uygulamalarında insanlarla tanışan diğer meslek gruplarına kıyasla orada daha yüksek bir enfeksiyon (enfeksiyon) yayılımı göremiyoruz” dedi.

Başbakan Stefan Löfven basın toplantısında, ”İnsanlar dikkatlice davranmalı ve örneğin benzin istasyonlarında, mağazalarda ve lift kuyruklarında tıkanıklığa neden olacak gereksiz durumlardan kaçınmalısınız. Tıkanıklık hiçbir yerde olmamalı” ded.

Avrupa Bieliği (AB) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Ermenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna'da aşı dağıtımını güvence altına almak için ortak bir proje başlatıyor. Üç yıl sürecek projeye 40 milyon Euro yatırım yapılacak.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Komisyonu Üyesi Hans Kluge bir basın açıklamasında "Bu karmaşık süreçte hiçbir ülkenin geride kalmamasını sağlamak için hepimizin ortak bir sorumluluğu var" dedi.

İsveç genelinde 1. doz 331 389 kişi ve 101 507 kişi de 2.dozu aldı.

İsveç İsveç Halk Sağlığı Kurumu Anders Tegnell İngiliz varyantı Västra Götaland Skåne Gävleborg Västmanland aşı okul personeli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ