SOSYAL İŞLER BAKANI HALLENGREN: ”12 BİN KİŞİYİ ÖLDÜRMEKLE SUÇLANMAK OLDUKÇA ZOR”

Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren'in hiçbir pişmanlığının olmadığını ve salgın sırasında İsveç'in bir ulus olarak toplandığına inanıyor. Aynı zamanda yoğun eleştirilere de maruz kalıyor. Bakan, “12.000 kişiyi öldürmekle suçlanmanın oldukça zor olduğu açıktır” diyor

SOSYAL İŞLER BAKANI HALLENGREN: ”12 BİN KİŞİYİ ÖLDÜRMEKLE SUÇLANMAK OLDUKÇA ZOR”
SOSYAL İŞLER BAKANI HALLENGREN: ”12 BİN KİŞİYİ ÖLDÜRMEKLE SUÇLANMAK OLDUKÇA ZOR” Admin
Bu içerik 417 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren kendisine pandemi nedeniyle yöneltilen suçlamaları kabul etmeyerek, bunun bir haksızlık olduğunu ileri sürüyor. Bakan Hallengren Aftonbladet gazetesine verdiği söyleşisinde, “12.000 kişiyi öldürmekle suçlanmanın oldukça zor olduğu açıktır” ifadelerini kullanıyor.

Lena Hallengren, 47 yaşında Sosyal İşler (Sağlık) Bakanı olarak Ocak 2019 yılında atandı ve böylece sağlık hizmetlerinin sorumluluğunu üstlendi. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, covid-19 dünyayı kasıp kavurup diğer şeylerin yanı sıra Alp Dağlarından dönen spor tatilciler aracılığıyla İsveç'e ulaştığında ülke tarihindeki en kötü sağlık krizinin temelleri atıldı. İsveç’te ilk vaka 31 Ocak 2020 günü Jönköping bölgesinde ortaya çıktı.

Bakan Lena Hallengren Kalmar Sarayı'nın önünde köpeği Tage ile

Bakan Hallengren, geçen yılın çok özel olduğunu kabul ederek, ”Çok uzun bir yıl oldu. Ve henüz sadece bir yıl oldu. O kadar çok şey oldu ki, toplum muazzam bir şekilde değişti. Halk sağlığı otoritesi, koronadan önceki haline asla geri dönemeyeceğimizi erken söyledi. Biri ’ha, şimdi ne demek istiyorlar?’ diye düşündü” diyor.

Bakan, hiç bir şeyden pişman olmadığı her şeyin rutin bir çalışmanın neticesi olduğunu belirterek, “Pişmanlığım yok, aslında pişmanlık değil. Sık sık oturup ‘Şunu şöyle ya da böyle yapalım mı?’ diye düşünseydik farklı bir şey olurdu, ama ben ikilemi hiçbir gün yaşamadım ama her gün olabildiğince hızlı koştuğumuzu hissettim. Her zaman çözülecek çok şey vardı” değerlendirmesini yapıyor.

Bakan Hallengren çabaları konusunda şunları söylüyor: “Sanırım hükümet ve İsveç bir millet olarak bir araya geldi ve bunu biz, elimizden geldiğince en iyisini yapmaya çalıştık. Öyleyse anlıyorum ki böyle bir sorunun yanıtını okuyan biri ‘evet, ama 12.000 ölü, bununla nasıl mutlu olabilirsin?’ 12.000 ölü elbette dehşet verici, ancak küresel bir pandemide yaptığımız tüm eylemleri düşünürseniz, bence yıprandık ve gerçekten bacaklarımızı arkamızdan sürükleyemedik. O resmi üzerimize yapıştırmak istediklerini not ediyorum ama bir gün eve gittiğim de bunu hak etmediğimi  hissedemiyorum ... Biraz daha fazlasını yapabilir miydim? Evet, her gün böyle hissettim. Şimdi gerçekten eve gitmeli miyim? Akşam 21-22 olabilir ve ikinci paket yemeğimi çoktan yedim. Eve yeterince geç dönemeyecek ve yeterince erken kalkamayacakmışım gibi geliyor.”

Hallengren, aşıların çok yavaş olduğuna dair yüksek şikayetler konusunda ise, “İsveç'in çok kötü ve yavaş olacağını ve diğer herkesin çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu benim fikrim değil, haksız bir imaj olduğunu düşünüyorum. Bizim sahip olmadığımız bir aşı ile de aşı yapamazsınız. Aşı gelmezse sağlık ocaklarına gönderemiyoruz ve sonra birinin koluna iğne yapamıyorlar. Ama aşı gelir gelmez benim fikrim hızla aşılama devam edecek” yorumunu yapıyor.

İsveç Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren Aftolbladet söyleşi pandemi covid-19
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ