İSVEÇ’TE BUGÜNKÜ KORONA BİLANÇOSU 80 ÖLÜM GERÇEKLEŞTİ

İsveç’te son 24 saatte sisteme dünden geç girenlerle birlikte 80 kişi yaşamını yitirdi. 5 371 yeni vaka tespit edildi. Genel toplamda 647 470 vaka ve 12 793 ölüm olayı kayıtlara geçti. Hastanelerde 5 166 kişi tedavi görüyor ve bunlaRIN 226 tanesi yoğun bakım ünitelerinde bulunuyor. Şimdiye kadar, 437.699 kişi en az bir doz ile covid-19'a karşı aşılanmıştır.

İSVEÇ’TE BUGÜNKÜ KORONA BİLANÇOSU 80 ÖLÜM GERÇEKLEŞTİ
İSVEÇ’TE BUGÜNKÜ KORONA BİLANÇOSU 80 ÖLÜM GERÇEKLEŞTİ Admin
Bu içerik 633 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’in bazı bölgelerinde mutasyona uğramış varyantları gözlemleniyor. İngiliz varyantının daha fazla yayılma eğiliminde olduğu sağlık kurumları yetkililerince açıklanıyor. Başkent Stockholm’da son haftada yüzde 25 bir artışın ortaya çıktığı görülüyor. Vaka sayısını gösteren R sayısına göre İsveç’te 1,07 gibi bir durum var. Bu Norveç’in başkenti Oslo’da 1,4 düzeyinde seyrediyor. Geçen hafta Oslo’da yüzde 44 gibi bir artış söz konusuydu.

İsveç Hükümeti adına başbakan Stefan Löfven, Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren, Eğitim Bakanı Anna Ekström ve Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Johan Carlson’un katıldığı saat 16.15’te bir basın toplantısı düzenlendi.

Başbakan Löfven; “Yüksek bir enfeksiyon yayılımımız var ve artmaya devam ediyor. Üçüncü dalga denilen bir risk bile var. Bu durum kader değildir, ancak böyle olup olmayacağını belirleyen kolektif eylemimizdir. Üçüncü bir dalga için büyük bir risk var. Durum kötüleşirse, hükümet İsveç'in bazı kısımlarını kapatmaya hazırlandı, umarım buna gerek kalmaz. Rahatlamak için zaman yok, tıkanıklık olmamalı. Bu hafta önümüzdeki hafta 210.000 doz, 300.000'den fazla doz olacaktır. Ancak aşılama devam ederken, enfeksiyonun yayılmasını azaltmak için herkes üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.

Başbakan, İsveç Halk Sağlığı Kurumu’na hükümetin restoranlara, barlara, spor salonlarına ve diğer kamu binalarına gelen maksimum ziyaretçi sayısını kontrol etme yetkisi verdiğini söyleyerek, “Bugün şu sıkılaştırmaları duyurabiliriz: Hükümet, Halk Sağlığı Kurumu'nun tüm hizmet veren yerler için yerel ya da ulusal olarak açılış saatlerini sınırlamasına olanak tanır, sadece alkol servisi yapanlardan daha geniştir. Ayrıca, alışveriş merkezlerindeki, mağazalardaki ve spor salonlarındaki maksimum kişi sayısı daha da azaltılabilir” yorumunu yapıyor.

Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren ise, “Biz insandan başka bir şey değiliz, enerji bazen tükeniyor, bu nedenle davranışı sürdürmek için daha fazla kısıtlama gerek var. Yeni bir seferberliğe ihtiyaç var. Hükümet, yeni vakaların sayısını çok ciddiye alıyor” görüşünü dillendiriyor.

Eğitim Bakanı Anna Ekström, “Bugün sunulan kısıtlamalar, enfeksiyonun yayılmasını azaltmakla ilgilidir ve okulları açık tutma fırsatlarını artırır. Tamamen ya da kısmen. Yeni kısıtlamalarla gençlere çok şey öğrenmeleri için daha iyi koşullar sağlıyoruz. Gerekirse okulları kapatmakta tereddüt etmiyoruz ama kapattığımız son şey ve açtığımız ilk şey okullar olmalı” diyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Johan Carlson; ”Geziler daha da arttı. Önerilere daha az uyum var. Alışveriş merkezleri ve mağazaların tıkanıklık sorunu yarattığını biliyoruz. Mağazalarda, spor salonlarında ve galerilerde kalmasına izin verilen maksimum kişi sayısını azaltacağız” seğrlendirmesini yapıyor.

Hükümet bugün restoranlar, mağazalar ve spor salonları için daha katı kısıtlamalar getiriyor.

- Tüm restoranlar, alkol satıp satmadıklarına bakılmaksızın 20.30'da kapanmalıdır, ancak paket servis için açık olabilir. Bu, 1 Mart'tan bir sonraki duyuruya kadar geçerli olacaktır.

- Alışveriş merkezlerindeki, mağazalardaki ve spor salonlarındaki maksimum kişi sayısı daha da aşağıya çekilecektir. Bu daha katı kuralların ve FHM'nin "iş dünyasıyla diyalog için" neye benzeyeceği henüz net değil.

- Mağazalar, insanların gruplar halinde değil, tek tek alışveriş yapmasını sağlamaktan sorumludur. Çocuklar ve desteğe ihtiyacı olan diğer insanlar hariçtir.

- İsveç Halk Sağlığı Kurumu (FHM) spor derneklerine kupalar, maçlar ve kamplarla ilgili tavsiyelerini keskinleştiriyor. Elit seviyenin altındaki hiçbir müsabaka faaliyetine izin verilmeyecek ve 2005 ve sonrasında doğan çocuklar ve gençler için bireysel maçlarda muafiyet kaldırılacaktır.

İsveç Başbakan Stefan Löfven Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren Eğitim Bakanı Anna Ekström İsveç Halk Sağlığı Kurumu Johan Carlson koronavirüs Covid-19 Yeni önlemler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ