ANNA LİNDH’İN KATİLİNİN İSTEĞİ REDDEDİLDİ

İsveç Dışişleri Bakanını Anna Lindh’i bir mağazada 10 Eylül 2003 yılında bıçaklayarak öldüren Sırbistan kökenli 42 yaşındaki Mijailo Mijailoviç Sırbistan'da müebbet hapis cezasını çekmek istiyordu. Bu isteği İsveç Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Dairesi tarafından reddedildi.

ANNA LİNDH’İN KATİLİNİN İSTEĞİ REDDEDİLDİ
ANNA LİNDH’İN KATİLİNİN İSTEĞİ REDDEDİLDİ Admin
Bu içerik 852 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Mijailo Mijailoviç görülen davası sonucu Aralık 2004'te cinayetten suçlu bulundu. Hapishanede kaldığı süre boyunca hem sıkı korumalı hem de adli psikiyatri kliniklerinde bulundu. 2011 yılında Tidaholm hapishanesinden Kumla hapishanesine taşındı.

Expressen elde ettiği belgeler doğrultusunda yazdığı habere göre, Mijailo Mijailoviç daha önce sadece sınırlı sürelerde farklı cezaevilerinde kaldı. Kilitli kapılar ardındaki zamanının çoğunu adli psikiyatri kliniklerinde geçirdi. Mijailoviç daha önce cezasını çekmek için Sırbistan'a başvurmuştu. İsveç Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Dairesi tarafından işleme alınan yeni bir başvuruda, Mijailoviç, Sırbistan’da İsveç'ten çok daha güçlü bir bağa sahip olduğunu belirtmişti.

Ayrıca başvuru dilekçesinde, "bugüne kadar hapis cezasının uzun bir bölümünü çektiğini" ve kaldığı süre boyunca memnun olmadığını ifade ediyor. Dilekçede ayrıca, Sırbistan'daki yaşamında önemli ölçüde daha fazla anonim olabileceği ve bunun da "hayatında önemli bir iyileşmeye" yol açabileceği belirtiliyor.

Kamu avukatı aracılığıyla kendisi tarafından, sosyal yaşamla yeniden bütünleşmesinin "Sırbistan'da gelecekte yapılacak bir tahliye ile büyük ölçüde kolaylaştırılacağı" da belirtiliyor. Sırbistan'da maksimum cezayı kabul etmeye istekli olduğunu iddia ediyor. Avukat aracılığıyla, Mijailo Mijailovic'in sağlık durumunun "çok kırılgan" olduğu ve hayatındaki son zamanını kendi ülkesinde geçirmek istediği belirtildi.

Mijailo Mijailovic'in ömür boyu hapis cezası henüz belirlenmedi. İsveç Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Dairesi'nden Sırbistan'a nakledilmenin reddedilmesi, "nakil cezasının müebbet hapis cezasına çevrilemeyeceği" değerlendirildi. Karar geçen yıl 16 Aralık'ta alındı.

İsveç Anna Lindh Dışişleri Bakanı Mijailo Mijailoviç hapis ceza Sırbistan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ