LO ESKİ BAŞKANI STİG MALM VEFAT ETTİ

İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu (LO) eski başkanı Stig Malm'ın vefat ettiği kızı tarafından açıklandı. Stig Malm 79 yaşında Covid-19’a bağlı ortaya çıkan rahatsızlıklar nedeniyle yaşamını yitirdi.

LO ESKİ BAŞKANI STİG MALM VEFAT ETTİ
LO ESKİ BAŞKANI STİG MALM VEFAT ETTİ Admin
Bu içerik 447 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Pandemi nedeniyle Cuma günü hastaneye kaldırılan Stig Malm, Covid-19 bağlı ağır zatürreye geçiriyordu. Doktorlar tedavi etmeye çalıştıklarını ama tedaviye yanıt vermediğini ve bu nedenle Cuma gecesi yaşamını yitirdiği açıklandılar.

Stıg Malm 1983 – 1993 yılları arasında LO Başkanlığı yaptı. Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nde siyasetle uğraştı. Solna Belediye Meclis üyeliğinde bulundu. Başkanlığı döneminde hem içte hem de uluslararası arenada işçi haklarını savundu. İşçi haklarına hep sadık kaldı.

Stig Malm 4 Mart 1942 yılında Stockholm’un Sundbyberg semtinde doğdu ve babası ve annesi işçi olan bir evinde büyüdü. Eğitimini enstrüman yapımcısı olarak tamamladı. Sendikaya katılımı böylece gerçekleşti. Stig Malm, bir dizi farklı profesyonel görevden sonra 1981'de LO'nun ikinci başkan yardımcısı ve iki yıl sonra da başkan oldu. LO Başkanlığı yaptığı on yıl içinde bir dizi cömert kişilere yönelik ayrıcalıklı anlaşmaları onayladığı ortaya çıktığı zaman istifa etmek zorunda kaldı.

Ayrıca Malm, Malm açık sözlülüğüyle de tanınıyordu. Bu bağlamda unutulmayan birkaç söz de üretti: ”Tartışmasız değil”, genç borsacılara "finans enikleri", Sosyal Demokrat Kadınlar Birliği için "a.cık konuşması" ve parlamentonun Sosyal Demokrat üyeleri için "haşlanmış fareler" gibi…

İsveç İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu LO Başkan Stig Malm vefat covid-19 zatürre
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ