İSVEÇ DEMOKRATLARI PARTİ SEKRETERİ İSLAMA SALDIRDI

İsveç’te ırkçı parti kimliğine sahip olan İsveç Demokratlarının parti sekreteri Richard Jomshof, Salı günü SVT'nin "İsveç buluşmaları" programına katıldı. Bu programda İslam'ı "iğrenç bir din" olarak nitelendirdi. Bu değerlendirme partideki meslektaşı Björn Söder tarafından Twitter’de paylaşıldı. Bunun üzerine hem Merkez Partisi hem de ılımlılar açıklamayı şiddetle eleştirdiler.

İSVEÇ DEMOKRATLARI PARTİ SEKRETERİ İSLAMA SALDIRDI
İSVEÇ DEMOKRATLARI PARTİ SEKRETERİ İSLAMA SALDIRDI Admin
Bu içerik 548 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te ”İslam”dan hazzetmeyen, fırsat buldukça gerek yazı gerekse eylemleriyle bu ortaya döken bir hayli insan ya da gruplar var. Parti olarak bu işin başında da ırkçı kimliği ile İsveç Demokratları bulunuyor. İsveç Demokratları iktidara geldikleri zaman hem İslam ülkelerinden gelen insanları kabul etmeyeceklerini hem de camileri kapatacaklarını sık sık dillendiriyorlar.

İsveç Demokratları Parti Sekreteri Richard Jomshof, Salı günü İsveç Demokratlarının parti sekreteri Richard Jomshof, SVT'nin "İsveç buluşmaları" programına katıldı. Çokkültürlülük ve artan ayrımcılık tartışmasıyla bağlantılı olarak Jomshof, İslam'ı "iğrenç bir ideoloji ve din" olarak nitelendirdi. İslam'ı "iğrenç bir din" nitelendirmesi hiç de şaşırtıcı olan bir söylem değildir. Partinin genel yapısına uygundur.

Parti arkadaşı Björn Söder tarafından Twitter’de paylaşılan bu söyleme hem Merkez Partisi hem de ılımlı Muhafazakar Partisi tepki gösterek açıklamayı şiddetle eleştirdiler. Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson, "Doğrudan saldırgan"lık olarak nitelendirdi.

Ulf Kristersson devamla, "Resmi devlet kanalından SD'nin, önde gelen İsveç Demokratlarının İslam hakkındaki aşağılayıcı yorumlarını yaymayı seçmesi doğrudan saldırganlıktır. 1,8 milyar uygulayıcısıyla dünya dini İslamı ’iğrenç’ olarak adlandırmak, tek kelimeyle iğrençliktir" dedi.

Merkez Partisi Başkanı Annie Lööf tepkisinde, "Onlar sadece İslamofobileriyle uğraşmıyorlar. İsveç'te her gün işe ya da okula giden binlerce Müslümanlar var. Bu İslamcılık ya da aşırılık değil, İslam dinidir. Bu aşırı yabancı düşmanı popülist parti, Merkez Partisi’nin İsveç üzerinde nüfuz sahibi olmasını da istemiyor ” değerlendirmesini yaptı.

Isveç Postası olarak, her zaman ırkçı İsveç Demokratlar’ın karşısında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Parti Sekreterinin bu, ”iğrenç, saldırgan” söylemini şiddetle kınıyoruz.

NOT: İsveç’te Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Stockholm Sosyal İşler ve Din İşleri Müşavirliği var. Fakat basında herhangi bir açıklamasına rastlayamadık.

İsveç İsveç Demokratları ırkçı İslam saldırmak iğrenç Ilımlı Muhafazakar Parti Ulf Kristersson Merkez Partisi Annie Lööf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ