İSVEÇ DEMOKRATLARI İSLAM KONUSUNDA GERİ ADIM ATTI

İsveç Demokratları parti sekreteri Richard Jomshof Salı günü İsveç Televizyonu’nda çokkültürlülük üzerine konuşulan bir programda İslamı “iğrenç bir din” olarak nitelendirmişti. Bunun üzerine parti liderlerinden sert tepkiler geldi. Bugün parti başkanı Jimmie Åkesson bir açıklama yaparak parti sekreterinin yanlış anlaşıldığını savundu.

İSVEÇ DEMOKRATLARI İSLAM KONUSUNDA GERİ ADIM ATTI
İSVEÇ DEMOKRATLARI İSLAM KONUSUNDA GERİ ADIM ATTI Admin
Bu içerik 522 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Irkçı parti İsveç Demokratları’nın yabancılara ve İslama yönelik karalamaları neredeyse her gün bir biçimde partinin yetkili kişileri ya da partililerce dillendiriliyor. Irkçı İsveç Demokratları İslam karşıtlığı söylemlerinden vazgeöecek gibi de görünmüyorlar. Parti sekreteri Richard Jomshof, Salı günü SVT'nin "İsveç buluşmaları" programına katılmıştı. Bu programda çokkültürlülük ve artan ayrımcılık tartışmasıyla bağlantılı olarak Jomshof, İslam'ı "iğrenç bir ideoloji ve din" olarak nitelendirmişti. Ilımlı Muhafazakar, Merkez partisi ve Sosyal Demokrat parti başkanlarından sert tepkiler almıştı.

Bugün de ırkçı parti başkanı Jimmie Åkesson bir açıklama yaparak durumu kurtarma yönüne gitti. Åkesson, dinin bir bütün olarak yargılanamayacağını belirterek parti sekreterinin konuşmasında İslam’ı değil İslamcılığı kastettiğini ileri sürdü.

Jimmie Åkesson Aftonbladet gazetesine yaptığı açıklamasında, “Bence İslam yerine İslamcılık terimini kullanma konusunda net olmalıydı. Bana göre, siyasi İslam ve İslamcılıktan bahsettiği oldukça açık ve sonra onun yerine söylemeliydi. İslamcılığın

iğrenç olduğunu ya da İslamcılık ya da İslam adına iğrenç şeylerin olduğunu söyleyebilirdi. O zaman anlaşılmanın daha kolay olacağını” ifade etti. Jimmie Åkesson bununla birlikte, Richard Jomshof'un "söylediklerinin büyük kısmında esasen haklı olduğuna" inanıyor ve devam ediyor, “Dünyanın Müslüman kesiminde çok korkunç şeyler oluyor ve siyasi bir ideoloji olarak İslamcılık ile dini talimatların toplumu şekillendirmesine izin veriyorsunuz, İsveç'te olması gerektiğini düşündüğümüz bir şey değil” yorumunu yapıyor.

Aftonbladet gazetesi muhabirinin öyleyse İslam yerine İslamcılık deseydi bu konudaki görüşünü paylaşır mıydınız? Sorusuna ise, “Mantık mantıklı. İslam adına korkunç şeyler oluyor. Açıktır ki, tüm dini ve her yönü yargılayamazsınız, ancak öte yandan İslamcılığı yargılayabileceğinizi düşünüyorum. İslamcılık, gezegenimizdeki birçok insanın hayatını mahveden iğrenç bir şeydir. Bence İslamcılık çok keskin terimlerle eleştirilebilir ve haklı olarak eleştirilmelidir” görüşünü ileri sürüyor.

İsveç İsveç Demokratları Jimmie Åkesson İslam İslamcılık Parti Sekreteri Richard Jomshof Aftonbladet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ