BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN, ILIMLI PARTİ BAŞKANI ULF KRİSTERSSON’U ELEŞTİRDİ

Başbakan Stefan Löfven Fecebook hesabı üzerinden Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson’un ırkçı İsveç Demokratları’na seçim öncesi bir anlaşma önermesi ve aynı zamanda SD’nin parti sekreterinin İslamı “İğrenç bir din” olarak nitelemesine aynı zamanda sert tepki vermesi nedeniyle Kristerssonu eleştirdi. Löfven, "O halde Ulf Kristersson'a kim güvenmeye cesaret edebilir?" diye yazdı.

BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN, ILIMLI PARTİ BAŞKANI ULF KRİSTERSSON’U ELEŞTİRDİ
BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN, ILIMLI PARTİ BAŞKANI ULF KRİSTERSSON’U ELEŞTİRDİ Admin
Bu içerik 539 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Irkçı İsveç Demokratları parti sekreteri Richard Jomshof’un SVT’de İslama “iğrenç bir din” biçimde saldırmasının yankıları devam ediyor. Parti Başkanı Jimmie Åkesson, her ne kadar söylemi yumşatmaya yönelik, “arkadaşımız İslamı değil, radikal İslamcılığı eleştirdi” dese de, Jomshof, “söylemimin arkasındayım. Parti tüzüğümüz de bu konuda çok açık” biçimde söylediklerinin doğru olduğunu savundu.

Bu söylemi çok sert bir biçimde eleştiren Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson, arkasından SD’ye anlaşma önermesi dikkat çekti. Ilımlı Muhafazakar Parti İsveç’teki müslümanlardan büyük oranda oy alan bir partikonumunda da bulunuyor.

Facebook üzerinden bu durumu Başbakan Stefan Löfven eleştirerek, “Ilımlıların İsveç Demokratları ile işbirliğine başlamasının ‘gerçekten göz alıcı’ olduğunu yazıdı.

Stefan Löfven, “SD'nin parti sekreteri Richard Jomshof bu haftanın başlarında İslam'ı ’ğrenç bir din’ olarak nitelendirmişti. Ulf Kristersson açıklamasından uzaklaştı, ancak son zamanlarda İsveç Demokratlarının ‘büyük meseleler’ üzerindeki etkisinin elbette bir sorun olduğunu söyledi” görüşünü dile getirdi.

Başbakan Löfven ayrıca  yazısında, "Bu tamamen yeni ve kararlı bir mesaj ... O zaman Ulf Kristersson'un Richard Jomshof ya da diğer İsveç Demokratları’na asla gelecekteki bir hükümette yer vermeyeceğine kim güvenebilir?" diye eleştirel bir görüş ileri sürdü.

İsveç Başbakan Stefan Löfven Fecebook Ilımlı Muhafazakar Parti Ulf Kristersson SD Jimmie Åkesson Richard Jomshof İslam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ