İSVEÇ ASTRAZENECA AŞISINA DEVAM DEDİ

İsveç yan etkileri konusunda tartışılan 10’dan fazla ülkenin geçici olarak askıya aldığı AstraZeneca aşını kullanmaya devam ediyor. AstraZeneca aşısı kan pıhtılaşmasına yol açtığı ve ölümlere neden olduğu ileri sürülüyor.

İSVEÇ ASTRAZENECA AŞISINA DEVAM DEDİ
İSVEÇ ASTRAZENECA AŞISINA DEVAM DEDİ Admin
Bu içerik 590 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Avrupa ve  dünyanın değişik ülkelerinden açıklanan raporlara göre AstraZeneca aşısı kan pıhtılaşmasına yol açıyor. Bu raporların ardından giderek daha fazla ülke Astra Zeneca'nın aşısını kullanmaya ara veriyor. Yaklaşık 11 milyon kişinin Astra Zeneca'nın aşısını aldığı İngiltere’de bu aşılar her zamanki gibi kullanılmaya devam ediyor. İsveç'te de henüz ara verilmesi konusunda bir açıklama gelmedi ve dolaysıyla da kullanılmaya devam ediyor. Bu aşının kullanılması 65 yaşüstü için isteğe bağlılık esas alınıyor.

Karolinska Enstitüsünde aşı araştırmacısı Ali Mirazimi, “Aşı ile kan pıhtıları arasında bir bağlantı olsaydı muhtemelen daha net görülürdü. Bu ülkelerde birkaç vaka gözlemlendi ve ilaçlar için bu bir uyarı sinyali olarak değerlendirildi. Genel popülasyonda da kan pıhtıları meydana gelebilir. Birden fazla vaka varsa kulakların çekilmesi gerekse bile ortaya çıkması çok tuhaf değil.” görüşünü ileri sürüyor. İsveç Tıbbi Ürünler Kurumu, AstraZeneca aşısı için İsveç'in plana göre devam edeceğini açıkladı.

Virolog Ali Mirazimi, “Daha fazla aşılanma söz konusu olduğunda, daha net bağlantılar görebiliriz. Uzun bir yol kat eden ülkelere bakmalısınız. İngiltere’den farklı olsaydık garip olurdu” dedi.

Ayrıca ne İsveç Tıbbi Ürünler Kurumu  ne de Avrupa İlaç Ajansı (EMA) şu anda kan pıhtıları ile aşı arasında nedensel bir bağlantı görmediklerini açıkladılar. İsveç Tıbbi Ürünler Kurumu’nda ilaç güvenliği uzmanı olarak çalışan Karl-Mikael Kälkner, “Bunun nedensel bir bağlantı olduğunu gösteren herhangi bir veri görmedik, diyor.

İsveç Koronavirüs AstraZeneca aşı Avrupa İngiltere Karolinska Enstitüsü virolog Ali Mirazimi İsveç Tıbbi Ürünler Kurumu Avrupa İlaç Ajansı Karl-Mikael Kälkner
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ