İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNÜN KORONA BİLANÇOSU 26 ÖLÜ

İsveç Halk Sağlığı Kurumu bugünkü basın toplantısında son dört günün bilançosunu açıkladı. Buna göre ölümlerde 26 artışla 13 172 ve vakalarda 12 762 artışla 725 229 rakamına ulaşıldı. Hastanelerde 5 561 kişi tedavi görüyor ve bunlardan 256 tanesi yoğun bakım ünitelerinde bulunuyor. Şimdiye kadar 1 201 988 kişiye aşı uygulandı.

İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNÜN KORONA BİLANÇOSU 26 ÖLÜ
İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNÜN KORONA BİLANÇOSU 26 ÖLÜ Admin
Bu içerik 345 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Halk Sağlığı Kurumu devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell basın toplantısına aşılarla ilgili bilgiler vererek başladı. Tegnell, “Birçok bölge 1. aşama ile ve 2. aşama ile devam ediyor. Bu, aşılama çalışması için bir aksiliktir: Artık Astra Zeneca'nın aşısını askıya almayı kendimizi mecbur hissettik. Uzun yoldan geldik. Çalışmanın devam etmesi ve gelen aşıyı kullanmamız önemli. Birey olarak sizin için, farklı şekillerde gelen bölgenizin bilgilerini takip ederek bilgi alırsınız” diyor.

Avrupa İlaç Ajansı EMA'nın tavsiyesini takiben aşı ile aşılamanın geçen hafta neden durdurulmadığını ise şöyle ifade ediyor, “Ve neden şimdi değiştiler? Geçen haftadan bu yana, daha ciddi türde daha fazla raporlar sunuldu. EMA'dan devam eden soruşturmayı yakından takip ediyoruz. Dikkat edilmesi gereken önemli semptomlarla ilgili bilgiler artık Tıbbi Ürünler Kurumu ile işbirliği içinde üretilmektedir. Semptomların hızla geliyor. Bir süre önce aşı olanların endişelenmesine gerek yok.”

Tıbbi Ürünler Kurumu İlaç Güvenliği Bilimsel Kurul Lideri Ulla Wändel Liminga, “Perşembe günü, Danimarka tromboz raporları nedeniyle Astra Zeneca kullanımını geçici olarak durdurdu. Nedenin bazı önermeler olduğundan şüpheleniliyordu. Burada Tıbbi Ürünler Kurumu’nu da içeren Avrupa İlaç Ajansı bir güvenlik araştırması başlattı. Mümkün olduğunca çok bilgi toplandı. Hafta sonu, bunun sadece trombozla ilgili olmadığı anlaşıldı. Tromboz, düşük trombosit seviyeleri ve kanamanın olduğu birkaç olağandışı klinik tablo vakası vardır. Çok ciddi bir durumdur ama aynı zamanda çok nadirdir. Nedensel bir bağlantı olup olmadığını belirlemek için soruşturma devam ediyor. Geçici mola, geride kaldığımız geçici bir ihtiyati tedbirdir. Bunun nedensel bir bağlantı olduğunu kuramadık. Diğer ilaç otoriteleri, yararın risklerden daha ağır basmadığı ve bu nedenle aşının geri çekilmesi gerektiği sonucuna varmamışlardır. Perşembe günü nedensel bir bağlantı olup olmadığı kararlaştırılacak. Varsa, bunun fayda / risk dengesini nasıl etkileyebileceğini analiz edeceğiz” açıklamasını yapıyor.

Ulusal Sosyal İşler Genel Müdürlüğü Kriz Hazırlık Başkan Yardımcısı Taha Alexandersson, “10 bölge takviye modunda, 7 bölge ise personel modunda çalışıyor. İki bölge hariç tümü beklenen kötüleşmeyi bildiriyor. Son 2 haftada hastanede bakıma muhtaç hasta sayısı arttı. Muhtemelen önümüzdeki haftanın derlemesine yansıtılacaktır. 1,378 hasta covid-19 nedeniyle koğuşa kabul edildi. Şu anda solunum cihazı bulunan yoğun bakım ünitesinde 256 kişiye bakılıyor. Bakım ve yoğun bakım, pandeminin sonuçlarından daha fazlasını yapmak için yeterli olmalıdır. Kasım ayının son haftası olan 48. haftadan bu yana, covid-19 nedeniyle haftada ortalama 200 hastaya yoğun bakım kapsamında bakılıyor. Bugün ülkenin yoğun bakım ünitelerinde 256 hastaya bakılıyor. Bu bir artış. Bölgeler değişti. Mevcut bakım kapasitesi bugün bile yüzde 22'dir. Ancak birçok bölgenin kapasitesi yüzde 20'den az. 4 bölgenin yoğun bakımları üzerinde ciddi bir etkisi var ve ulusal yoğun bakım koordinasyonuna ihtiyacı var” ifadelerini kullanıyor.

İsveç İsveç Halk Sağlığı Kurumu Anders Tegnell Taha Alexandersson Ulla Wändel Liminga
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ